Jarný seminár HR Gold 2012: inšpirácie od najlepších

Jarný seminár

Dňa 15. marca 2012 sa uskutočnil tradičný Jarný seminár s víťazmi ceny HR Gold za rok 2011, ktorí boli ocenení na TREND-konferencii Personálny manažment v októbri minulého roka.

Jarný seminár prebehol v ústredí Slovenskej sporiteľne v Bratislave, pretože hostiteľom seminára bol priamo jeden z ocenených – Ing. Martin Čambor, riaditeľ divízie ľudských zdrojov SLSP, ktorý získal cenu HR Gold v kategórii Osobnosť roka.

Okrem osobnosti vystúpili na seminári aj autori štyroch personálnych projektov: tri ocenené projekty za rok 2011 a jeden projekt za rok 2010 (vtedy kvôli ochoreniu prísť nemohli).

Seminár s víťazmi tak uzavrel súťažný ročník minulého roka a urobil to najcennejšie: poskytol širokej obci HR manažérov a špecialistov príležitosť spoznať výsledky a nasadené postupy tých najlepších v profesionálnej societe.

HR Gold vyhľadáva, oceňuje a rozširuje

Súťaž HR Gold má už štrnásť rokov, je najstaršou a už jedinou súťažou, ktorá odmeňuje mimoriadne výsledky, inovatívne prístupy a efektívne praktiky z oblasti personálneho manažmentu.

Súťaž má dve kategórie – Osobnosť roka a Projekt roka. V kategórii osobností personálneho manažmentu vyhľadávame mimoriadne osobnosti, ktorých výsledky, osobný prístup, líderské vedenie tímu, špecifické metódy práce a iniciované projekty môžu byť inšpirujúcim príkladom pre nasledovníkov.

V kategórii personálnych projektov vyhľadávame efektívne metódy, úspešné praktiky a postupy uplatnené v personálnom manažmente – také, ktoré priniesli mimoriadne výsledky HR-tímov a sú použiteľné aj v iných podnikoch a organizáciách.

V lete každého roka súťažné návrhy vyhľadávame, na jeseň ich oceňujeme na TREND-konferencii Personálny manažment a na jar najlepšie praktiky rozširujeme priamym profesionálnym stretnutím s ocenenými na Jarnom seminári.

Cenu HR Gold organizuje spoločne Združenie pre riadenie a rozvoj ľudských zdrojov a vzdelávacia spoločnosť ibis partner Slovakia, s.r.o. Našim cieľom je prinášať inšpiráciu v prístupoch, metódach, nástrojoch a inováciách na poli personálneho manažmentu. Napĺňame tak zmysel ceny HR Gold – učíme sa od najlepších.

Program Jarného seminára

Prvý vystúpil na Jarnom seminári víťaz v kategórii osobností personálneho manažmentu, Ing. Martin Čambor, riaditeľ divízie ľudských zdrojov Slovenskej sporiteľne a.s. Predostrel nám nielen celú svoju profesionálnu dráhu, ale aj svoje idey, pohľad na mnohoročné skúsenosti v rôznych krajinách sveta a svoje „križovatkové rozhodnutia“, ktoré urobil.

Martin Čambor nám všetkým naozaj strhujúcim spôsobom ukázal, ako vyzerá realita jeho očami, ako vidí profesionálny, ale aj osobný život zo svojho pohľadu. Bez akéhokoľvek preháňania: deväťdesiat prítomných si so zatajeným dychom vypočulo, ako vyzerá svet optikou tohto víťaza v kategórii osobností.

Nie je bez zaujímavosti, že Martin Čambor už bol ocenený aj v roku 2008 za personálny projekt roka.

Druhú prezentáciu viedli Mgr. Jana Bačková a Mgr. Katarína Jecková z IBM ISC, s.r.o. a reportovali nám, ako postupovali v situácii, keď zadanie znelo: vyhľadávať 950 schopných a jazykovo pripravených absolventov škôl ročne, o ktorých sa „trhajú“ aj ďalší zamestnávatelia.

Ich projekt Ostreľovaný absolvent – ako IBM ISC HR tím využíva moderné marketingové metódy na získanie absolventov, nám ukázal nové technológie upútania pozornosti a „pritiahnutia“ budúcich absolventov škôl.

Dozvedeli sme sa, ktorých trinásť kontaktových kanálov na budúcich absolventov používajú a špeciálne nám predstavili svoje najsilnejšie technológie: Kontakt na internátoch (priame oslovovanie študentov letákmi a door-hangermi), Média marketing (nekonvenčná marketingová kampaň v médiách), Speed dating (rýchle rande s IBM – ako sa zoznámiť s IBMermi) a Kabaret (predstavenie založené na improvizácii a humore).

V tretej prezentácii sme sa dozvedeli od Mgr. Pavla Cedza a Mgr. Lucie Pekalovej z Whirlpool Slovakia, s.r.o. o výsledkoch ich projektu „Hodnotenie a plánovaný rozvoj znalostí a zručností operátorov vo výrobe. Projekt riešil otázku, ako HR nástrojmi podporiť úspešný nábeh lean-produkcie, ako skrátiť nábeh novej výroby, ako ošetriť problém sezónnosti výroby a ako si v takýchto podmienkach vychovávať výrobných pracovníkov.

Autori nám ukázali nielen priebeh svojho projektu, ale aj priamo jeho know-how: ako oceňovať požiadavky pracovného miesta vo výrobe a ako na to naviazať tréningový plán cez skills-matrix, ktorú z bežnej úrovne posunuli do polohy sofistikovaného a efektívneho plánovacieho a vizualizačného nástroja. Spoznali sme aj ich efektívny tréningový model a proces systematického monitorovania a rozvoja svojich výrobných zamestnancov.

Štvrtá prezentácia bola venovaná projektu „Holcim Management Academy a viedli ju Mgr. Ingrid Trenčanská a Mgr. Andrej Orogváni z Holcim Slovensko, a.s. Autori projektu nám ukázali spôsob, ako angažovať svojich najlepších manažérov a lídrov tímov – v role interných trénerov – do prípravy nových ľudí na riadiace pozície.

Dozvedeli sme sa, ako úspešne vybrali a pripravili interných facilitátorov a trénerov líderských zručností, ktorí potom viedli tréningy, workshopy a semináre pre svojich funkčne mladších kolegov. Autori dokumentovali, aký to malo dopad na spokojnosť účastníkov prípravy, na vysoký záujem o tréningový program, akú podporu zo strany manažmentu získali a tiež aký finančný dopad to malo.

Piata prezentácia bol „odložená“ z minulého roka pre vtedajšie ochorenie autorov a teraz ju viedla Ing. Jela Hamajová z TRENS SK, a.s., ktorá nám predstavila svoj projekt „Podpora výkonnosti podniku prostredníctvom HR nástrojov“ zameraný na hlavné „záchranné“ opatrenia počas krízového obdobia 2009-2011.

Účastníci seminára boli prekvapení, ako autori projektu dokázali HR nástrojmi „vytiahnuť“ podnik z náhlej ekonomickej krízovej situácie a dostať ho „z červených do čiernych čísel“. Dozvedeli sme sa, ako v projekte vsadili na nástroj KPI, ako identifikovali úzke hrdlá v produkčnom reťazci, ako na ne KPI nasadili, ako dosiahli akceptáciu projektu v manažmente aj medzi zamestnancami a aký ekonomický, kulturálny a podnikateľský efekt pre podnik dosiahli.

Aj keď tento projekt bol v poradí posledný, účastníci ho sledovali so zatajeným dychom, pretože projekt ukázal nielen ekonomický dopad a silu HR nástrojov, ale tiež to, ako získať strategické partnerstvo HR úseku s vedením podniku.

Aké poznanie Jarný seminár priniesol?

Samozrejme sme sa všetci dozvedeli konkrétne know-how, prístupy, praktiky a HR „technológie“ aj ich výsledky. Cesty sú vyšľapané, vieme kam vedú – máme inšpiratívne vzory a vieme, ako fungujú. Určite sa všetci cestou späť zapodievali myšlienkou – čo z toho môžem použiť v našich podmienkach?

Ale Jarný seminár priniesol aj trendový pohľad, ktorý možno vyjadriť tromi aspektmi citeľnými vo všetkých vystúpeniach:

  • silná orientácia HR aktivít na podnikový biznis-kontext
  • inovatívne prístupy – robiť veci inak, než štandardne
  • merať efektívnosť, merať výsledky.

Tento posun je presne to, čo HR manažment potrebuje: stať sa partnerom vedenia podniku prostredníctvom špecifických HR nástrojov podporujúcich biznis-ciele svojho podniku.

Práve to sme si pred štrnástimi rokmi vytýčili ako cieľ ceny HR Gold a podľa záujmu o seminár a podľa reakcií účastníkov to cena HR Gold aj dosahuje.

Účastníci Jarného seminára

Na seminári sa zúčastnilo vyše 90 ľudí z rôznych podnikov a organizácií. Je to dosiaľ rekordná účasť, ešte vyššia ako v minulom roku, keď už vtedy bola historicky najvyššia.

Ale dôležité sú pre nás hodnotenia samotných účastníkov. Tu sme vybrali niekoľko hodnotení, ktoré nám poslali e-mailom po skončení seminára:

Som veľmi rada, že som mala príležitosť tam byť, bolo to naozaj inšpirujúce. Ďakujem. Yveta Brcková, HR manažérka Ecco Slovakia, a.s.

Ďakujem, bolo to motivujúce a užitočné. Želám veľa takýchto vydarených akcií. Iveta Goldschmidtová, námestníčka pre personalistiku a mzdy COOP Jednota Nové Zámky, s.d.

Ďakujem za možnosť zúčastniť sa tohto seminára. Témy boli veľmi podnetné a zaujímavé. Prajem veľa úspechov. Eva Jakubčíková, riaditeľka spoločnosti FIDUCIA, s.r.o.

Seminár bol výborný. Ďakujem. Dáša Slovíková, riaditeľka ÚRĽZ, Tatravagónka a.s.

Ďakujem – seminár bol inšpiratívny. Iveta Púčiková, HR manažérka Swedwood Slovakia, s.r.o.

Pokračovanie v roku 2012

Ešte pred letom oslovíme prostredie, aby nám autori poslali svoje návrhy do súťaže HR Gold 2012. V septembri odborná porota pozostávajúca z víťazov predchádzajúcich ročníkov vyberie najlepšie návrhy a víťazi budú ocenení opäť na TREND-konferencii Personálny manažment 2012. Potom na jar 2013 noví víťazi zase prinesú profesionálnej societe svoje úspešné know-how a opäť sa budeme môcť učiť od najlepších.

Poďakovanie

Ďakujeme víťazom – prezentátorom, že na Jarný seminár priniesli a odovzdali to najcennejšie: najlepšie praktiky v HR oblasti, skúsenosti, rady a odporúčania.

Ďakujeme hostiteľovi, Martinovi Čamborovi, že sme mali možnosť zorganizovať Jarný seminár vo výborných podmienkach Slovenskej sporiteľne.

Ďakujeme hlavnému partnerovi seminára, spoločnosti ProAct People Slovensko, s.r.o. za podporu a partnerstvo.

Ďakujeme účastníkom, ktorí sa rozhodli prísť na Jarný seminár a aktívne sa ho zúčastniť.

Anna Hudáková, prezidentka Združenia pre rozvoj a riadenie ľudských zdrojov, a Ivan Burger, riaditeľ spoločnosti ibis partner Slovakia, s.r.o.

 5,227 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.