Jarný seminár HR Gold 2014: Inšpirácie od najlepších

HR Gold vyhľadáva, oceňuje a rozširuje

12. marca 2014 prebehol už pätnásty ročník Jarného seminára s víťazmi ceny HR Gold za rok 2013, ktorí boli ocenení na TREND-konferencii Personálny manažment v septembri minulého roka. Súťaž HR Gold sme založili v roku 1998 a odvtedy ju organizujeme každoročne spoločne so Združením pre riadenie a rozvoj ľudských zdrojov. Naším cieľom je sprostredkovať HR komunite inovatívne prístupy, efektívne praktiky a mimoriadne výsledky z oblasti personálneho manažmentu.

Súťaž má dve kategórie – Osobnosť rokaProjekt roka. V prvej kategórii oceňujeme mimoriadne osobnosti, ktorých výsledky, líderské vedenie tímu a osobný prístup môžu byť inšpirujúcim príkladom pre všetkých nasledovníkov.

V druhej kategórii personálnych projektov vyhľadávame efektívne metódy, úspešné praktiky a postupy uplatnené v personálnom manažmente – také, ktoré priniesli mimoriadne výsledky HR-tímov a sú použiteľné aj v iných podnikoch a organizáciách.

Prezentujúci víťazi HR Gold 2013

Prvý na Jarnom seminári vystúpil víťaz v kategórii osobností personálneho manažmentu, Igor Vida, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Tatra banky a.s. Veľmi inšpirujúco hovoril o svojom koncepte riadenia, o budovaní konkurencieschopnosti Tatra banky, o svojej vlastnej role, o svojich hodnotách a o prístupoch pri angažovaní spolupracovníkov na dosahovanie pracovných cieľov.

Prezentácia Igora Vidu bola zážitkom nielen po stránke techniky jeho prezentácie, ale najmä po stránke podnikateľského videnia tohto lídra významnej slovenskej banky. Jeho prezentácia bola miestami taká strhujúca, že v auditóriu nastalo úplné ticho, petože účastníci si nestačili písať poznámky ku konceptom, ktoré Igor Vida prezentoval.

Druhú prezentáciu viedla Jana Palenčárová, riaditeľka Odboru ľudských zdrojov Československej obchodnej banky, a.s. Spoločne so spolupracovníkmi prezentovala projekt úspešného nasadenia komplexného a nízkonákladového riešenia na prevzatie zodpovednosti líniového manažmentu za riadenie personálnych nákladov.

Ďalšiu prezentáciu víťazného projektu viedol Jaroslav Šutaj-Eštok, z BSH-Drives and Pumps, s.r.o. v Michalovciach. Spolu so svojím spolupracovníkom nás oboznámil s ich projektom podnikateľskej koncepcie výchovy nových kvalifikovaných zamestnancov a jeho úspešnú realizáciu s regionálnym dosahom.

V poslednej prezentácii Andrej Winter so svojím tímom z Challengest, s.r.o., predstavil osobitý, nekonvenčný a kreatívny projekt, ktorý poskytuje študentom bez praxe možnosť ukázať svoj potenciál u budúcich zamestnávateľov a zamestnávateľom vyhľadávať si cenných zamestnancov.

Čo Jarný seminár priniesol?

Všetci sme sa obohatili o nové know-how, prístupy, praktiky a HR „technológie“. Jarný seminár priniesol aj trendový pohľad, ktorý možno vyjadriť tromi aspektmi citeľnými vo všetkých vystúpeniach:

  • jasná orientácia HR aktivít na podporu biznis-cieľov podniku
  • potrebujeme a dokážeme nachádzať stále nové a kreatívne HR techniky a riešenia
  • potrebujeme a vieme nasadiť vlastné sily HR úseku, kdekoľvek sa to dá.

Účastníci Jarného seminára

Na seminári sa zúčastnili personálni manažéri a špecialisti z mnohých slovenských aj zahraničných podnikov. Jedného z účastníkov sme požiadali o krátky rozhovor, ďalších troch sme oslovili krátko po skončení seminára:

Braňo Vargic, riaditeľ odboru ľudských zdrojov Tatra banky, a.s.

Pán Vargic, zúčastnili ste sa Jarného seminára HR Gold 2014. Ako hodnotíte túto súťaž a jej Jarný seminár, ako príležitosť pre HR manažérov a špecialistov?

HR Gold a Jarný seminár hodnotím veľmi pozitívne. Súťaž HR Gold sa za roky svojej existencie posúva každým rokom dopredu, najmä čo sa týka kvality a business orientácie predkladaných projektov. Jarný seminár predstavuje unikátnu príležitosť v relatívne komornej atmosfére podeliť sa o cenné skúsenosti v rámci HR komunity.

Ako hodnotíte špeciálne tento ročník Jarného seminára?

Čo sa týka kvality prezentácií, musím povedať že som bol milo prekvapený. Jednak otvorenosťou účastníkov zdieľať informácie s HR komunitou a jednak kvalitnými a zaujímavými projektmi. Myslím, že hodnota Jarného seminára v ďalšom roku pritiahne ešte viac účastníkov.

Čo vás z prezentácií zaujalo najviac?

Prezentácia ČSOB. Jednak preto, lebo veľmi podobnú tému riešime aj my v Tatra banke už tretí rok. Aj preto, lebo ČSOB sa podarilo s minimálnymi nákladmi interne vypracovať riešenie, ktoré predstavovalo pridanú hodnotu pre banku.

Ďalší projekt, Challengest, tiež intenzívne sledujeme už nejakú dobu a ako Tatra banka s týmto start-upom spolupracujeme. Veľmi ma zaujalo, ako dokázali v rámci sociálnych sietí identifikovať „dieru na trhu“ a vyplniť ju týmto projektom.

Odnášate si niečo z Jarného seminára aj priamo do pracovného alebo osobného života?

Áno. Poznanie, že síce krok po kroku, ale predsa sa HR komunita približuje k tomu, aby bola naozaj strategickým business partnerom vedenia vlastnej spoločnosti.

Máte nejaké postrehy, o čo by sa súťaž HR Gold alebo Jarný seminár dali posunúť ešte ďalej?

Áno: zvýšiť jasnosť  a transparentnosť kritérií vyhodnocovania ceny, zlepšiť PR cene HR Gold a dosiahnuť ešte vyššiu účasť businessu na Jarnom seminári. Čo vidím ako priestor na ďalšie zintenzívnenie PR ceny je, aby cena nebola len „HR cenou udeľovanou HRistami pre HRistov“. Vidím potenciál na ďalší posun kvality Jarného seminára v tom, aby sa jeho čestnými účastníkmi stali aj CEOs či top-manažéri.

Eva Gollvitzerová, senior managing consultant Hay Group Slovensko

Považujem za veľmi pozitívne takéto stretávanie HR komunity, pretože rozširuje obzor a prináša nové nápady. Zaujímavé bolo pre mňa spoznať bližšie osoby i projekty, ktoré boli vybrané ako najlepšie za minulý rok. U osobností ma vždy zaujme hlavne ich rozhľad a to, odkiaľ sa rodí ich profesionalita. Vítam, ako úprimne a otvorene hovoria pred publikom, ktoré je pre nich nové a ktoré nepoznajú.

Prezentácie projektov sú zas veľmi dobrý zdroj informácií, ku ktorým sa človek nemá inak ako dostať. Prinášajú nielen dobré nápady a riešenia, ale v diskusii sa aj vyjasňuje, ako sa veci dajú robiť v rôznych podmienkach s rovnakou alebo ešte vyššou účinnosťou. Širšie publikum prináša viacero pohľadov a každý účastník si takto odnáša novú skúsenosť a poznanie.

Michaela Kocmanová, Training & Development Specialist Power-One, Dubnica nad Váhom

Na seminár chodím pravidelne už asi piaty rok a zatiaľ každý projekt mal v sebe niečo, čo môžem uplatniť vo svojej práci aj ja. Viaceré z nápadov z minulých Jarných seminárov som si dokonca šetrila do momentu, kedy prišla možnosť vyskúšať si ich naživo aj u nás. Jednoducho Jarný seminár HR Gold je pre mňa inšpiráciou a nabitím bateriek na každodennú „prevádzku“. Teším sa na ďalší ročník!

Zuzana Kossuthová, HR manažérka Milex NMNV, a.s.

Dobrých nápadov nie je nikdy dosť a Jarný seminár HR Gold je pre mňa cenným zdrojom dobrých nápadov a zaujímavých projektov. Hodnotné je, že víťazné projekty nie sú „papierové štúdie“, ale reálne projekty, zavedené a vyskúšané v praxi. Neoceniteľnou je pre mňa možnosť zdieľať praktické skúsenosti a techniky z HR oblasti, ale aj nadväzovať nové profesionálne kontakty. Už teraz sa teším na budúcoročný Jarný seminár, ktorý nám iste prinesie ďalšie inšpiratívne projekty a cenné skúsenosti.

Nový ročník súťaže HR Gold 2014

V lete vás oslovíme, aby ste nám poslali vaše projekty do súťaže HR Gold 2014. V septembri odborná porota pozostávajúca z víťazov predchádzajúcich ročníkov vyberie najlepšie návrhy a víťazi budú ocenení na TREND-konferencii Personálny manažment 2014. Potom na jar 2015 vás pozveme na Jarný seminár, kde sa opäť budeme môcť učiť od najlepších.

Poďakovanie

Ďakujeme hostiteľovi, Martinovi Čamborovi, riaditeľovi divízie ľudských zdrojov Slovenskej sporiteľne, že sme mali možnosť zorganizovať Jarný seminár v ich prostredí. Ďakujeme tiež hlavnému partnerovi seminára, spoločnosti ProAct People Slovensko, s.r.o. za podporu a partnerstvo.

Ivan Burger

Ivan Burger je riaditeľ vzdelávacej spoločnosti ibis partner Slovakia, s.r.o., senior tréner manažérskych zručností a podnikový poradca pre oblasť riadenia výkonnosti prostredníctvom KPI a Balanced Scorecard .

 11,117 total views,  4 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.