Kariéra vo vašich rukách: Stratégie a úskalia

Kto chce vo firme postupovať, nesmie čakať na zásah „zhora“. Musí sa chopiť rozumu, prejaviť aktivitu a zodpovednosť.

Preskúmajte svoje motívy

Vyjasnite si, prečo chcete postúpiť a čo si od toho sľubujete. Uvážte, čo vás to bude stáť (čas, námaha a pod.) a či ste ochotný investovať. Rozmýšľajte, v čom konkrétne spočívajú vaše silné stránky.

Angažujte sa

Signalizujte, že svoju budúcnosť vidíte zviazanú s firmou a že sa chcete viac angažovať. Rozširujte si kompetencie – napr. účasťou na vzdelávacích akciách. Prípadne sa špecializujte. Neodťahujte sa od nadbytočných úloh – pokiaľ vedú smerom, ktorým sa chcete pustiť. Rozmýšľajte o svojej práci.

Posilnite si sebadôveru

Posilnite svoje silné stránky a pokúste sa odstrániť slabiny – ale nezaoberajte sa nimi, inak sa znechutíte. A hlavne – nemerajte svoju úspešnosť podľa iných. Iba čo by vás to zneistilo.

Stanovte si ciele

Keď sa vás niekedy opýtajú, mali by ste mať jasno, ako si predstavujete budúcnosť. Nemusíte pritom zabiehať do detailu. Niekedy je lepšie, keď vaše okolie nevie o vás všetko.

Sledujte svoje ciele

Z času na čas sa zastavte a pozrite sa, či skutočne ešte sledujete svoj cieľ, alebo či ste sa odchýlili. Naplánujte si kariéru. Rozdeľte ju na etapy, navrhnite spôsob dosiahnutia cieľa. A bolo by dobré, keby bol realistický. Ale pozor – nevykonávajte sám na seba nátlak!

Argumentujte

Keď hovoríte s nadriadeným o svojich plánoch, musíte byť optimálne pripravený. Zozbierajte pevné argumenty, ciele formulujte čo najjasnejšie. A nerobte hneď „superskok“. Radšej vystriehnite vhodnú chvíľku u svojho nadriadeného a choďte sa „poradiť“. Pokiaľ narazíte na protiargumenty, neberte to ako osobný útok. Snažte sa odstrániť nedostatky, ktoré vám vytýkajú. Len máloktorý bojovník zvíťazí hneď v prvom kole.

Nenechajte sa odradiť

Ak aj neuspejete pri snahe postúpiť na rebríčku, neberte to ako osobnú prehru. Pozrite sa, či ste urobili všetko, čo ste mohli. A ak áno, pozrite sa, či váš cieľ bol reálny.

Nestrácajte nervy

Ak šplháte po rebríčku, musíte sa zmieriť so strachom a neistotou ako so sprievodcami. Niekedy budete mať chuť vzdať to. Vtedy si spomeňte, že často vyhrá ten, ktorý vydrží až do konca, a nie ten, ktorý je najlepší.

A toto nerobte:

  • nebojte sa riskovať
  • nesnažte sa „splynúť s masou“ – sivé myšky si nik nevšimne
  • nepoužívajte lakte, lebo sa hneď nájde niekto, kto ich bude mať ostrejšie
  • nevyhýbajte sa konfliktom – ešte ste nepočuli o konfliktovom manažmente?
  • nechcite byť perfektný – všetkým sa sprotivíte

Zdroj: Motivation 2/1996, s. 32-33

 6,360 total views,  6 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.