Keď networkujete, prestaňte sa pýtať “Čo robíte?”

Všetci sa z času na čas dostávame do situácií, kedy stretneme niekoho cudzieho a potrebujeme nájsť niečo, o čom by sme sa obaja mohli porozprávať. Mnoho ľudí sa utieka k štandardnému začiatku rozhovoru: “Takže čo robíte?”

Lenže rozprávať o práci nie je vždy ten najlepší spôsob, ako si vytvoriť bázu pre vzťah – dokonca ani pri networkovacích podujatiach, varuje David Burkus v článku 8 Questions to Ask Someone Other Than ‘What Do You Do?

Miesto toho radí začať rozhovor niečím, čo nemá nijaké spojenie s prácou, a spoľahnúť sa, že v priebehu stretnutia pracovné zameranie tiež vypláva na povrch. Miesto toho sa radšej ľudí pýtajte na ich koníčky, na témy, ktoré sú drahé ich srdcu, kde vyrástli alebo kto je pre nich ikonou v ich oblasti. A ak sa necítite dobre s týmito súkromnými otázkami, tak sa spýtajte pracovne aspoň “Čo je pre vás práve teraz na vašej práci najvzrušujúcejšie?” Každý totiž rád hovorí o veciach, ktoré ho bavia – a to aj vtedy, ak sú pracovné. 🙂 Takže sa radšej spýtajte “Na čo sa v tomto roku v práci najviac tešíte?”  a dajte vášmu partnerovi príležitosť hovoriť nie o tom, čo musí, ale o tom, čo ho baví.

Jedna výborná otázka je “Čo je také dôležité, že by som to potreboval o vás vedieť?” Iná je: “Čo vás baví robiť? Čomu sa najradšej venujete?”

Nezávisle od toho, akú otázku si zvolíte, postarajte sa, aby bola otvorená – teda aby mal váš partner možnosť sám si zvoliť, či chce hovoriť o práci alebo nie. Tým podstatne narastá šanca, že sme neulovili len ďalšiu “dušičku” do svojich kontaktov, ale že sme nadviazali skutočne osobný, miestami až priateľský vzťah.

 1,074 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.