Väčšina tímových vedúcich sa snaží svoj tím stmeliť. Niekedy sa však stane, že sa tím až príliš zblíži a jeho výkonnosť začne poklesávať – kamarátstvo sa zvrhne na „my-proti-nim“. Podľa čoho to spoznáte?
- Keď nie ste nablízku, prudko klesá výkonnosť tímu.
- Nevýkonní pracovníci sú obľúbení a rešpektovaní, aj keď neprispievajú k výsledkom.
- Členovia tímu zámerne brzdia výkonnejších jednotlivcov, napr. doberaním („nepredvádzaj sa“) alebo priamym nátlakom („ak budeš robiť proti nám, vylúčime ťa“).
- Členovia tímu sa k vám a k ostatným manažérom správajú ako k outsiderom.
Ak váš tím má tieto prejavy, potom vyzdvihuje pohodu nad výkonnosť. S tým treba niečo urobiť:
- Zaveďte trochu konkurencie, aby ste ich zobudili z ich sebauspokojenia. Ponúknite individuálne výkonnostné odmeny alebo vytvorte menšie skupinky a nechajte ich navzájom súťažiť. Takto ich podnietite k výkonom bez toho, aby ste vytvorili zárodok konfliktu.
- Nedisciplinujte ľudí verejne. Keď máte pripomienky, povedzte si ich medzi štyrmi očami a za zavretými dverami. „Verejná poprava“ robí z babráka mučeníka a len utvrdí súdržnosť tímu proti vám.
- Izolujte podrývačov. Za to, že sa atmosféra v tíme „zvrhla“, pravdepodobne môžu jeden-dvaja ľudia. Neutralizujte ich vplyv tým, že ich fyzicky separujete od ostatných členov tímu alebo inak obmedzíte ich možnosť stýkať sa s ostatnými.
- Ochraňujte nových členov tímu od vplyvu zvyšných členov. Ak sa vo vašom tíme vytvorila „klika“, bude nováčikov potláčať, alebo ich bude presviedčať o svojej pravde. Podržte si teda osobný patronát nad nováčikmi až do tej doby, kým nevymýtite zlé zvyky.
Zdroj: Getting things done without getting done in od Dennisa Moberga a Davida Caldwella.
4,047 total views, 6 views today