Keď slovenčina stojí v ceste dorozumeniu sa

Ľudia z medzinárodného prostredia, máte problém so svojimi slovenskými spolublížnymi? Reagujú na vás čudne, podráždene až nepriateľsky? Kritizujú vás a ohovárajú vás? Príčina môže byť jedna – hovoríte inou rečou ako oni.

Nedávno som sa zapojila do jednej diskusie. Niekto niečo povedal, čo sa mi videlo nesprávne. Ozvala som sa: „Obávam sa, že to nie je ono, s tým už mám skúsenosti a vyzerá to inak.“

Na moju hlavu sa v tom okamihu zniesla spŕška uštipačného parafrázovania a zosmiešňovania. Keďže človeka som dovtedy nepoznala, prišlo mi to hodne čudné… A ešte čudnejšie mi to prišlo, keď som sa dozvedela, že na druhý deň v prostredí, kde som vôbec nebola, to uštipačné parafrázovanie pokračovalo.

Chvíľku som vtedy rozmýšľala nad tým, čo som mohla povedať zle, že na to takto urazene zareagoval. Keď som nevedela sama na nič prísť, rozdiskutovala som tému na svojom blogu. Časť ľudí v mojom vyjadrení nevidela nič urážlivé, časť sa cítila poučovaná. Našťastie mám kamaráta, ktorý sa neostýchal to povedať naplno: „Je to v tom ‘obávam sa‘. Znie mi to nadradene, povýšenecky, ako keby si mi dávala najavo, že nemám mozog a ako som mohol vymyslieť takú hlúposť.“

Vtedy mi to konečne zakliklo. Tým, že sa večne pohybujem v nemeckom a anglickom jazykovom prostredí, prepašovali sa do môjho jazyka vetné konštrukcie z nemčiny a angličtiny. Ja si ich vôbec neuvedomujem, pretože sa stali súčasťou spôsobu, akým myslím… Vyslovujem ich po slovensky, ľudia cítia, že je tam niečo „cudzorodé“, ale pretože to nie je vzletné slovo a oni nevedia prísť na to, čo to je, cítia sa manipulovaní.

A ruku na srdce – kto z nás sa už len rád cíti manipulovaný?

Len čo mi toto došlo, pozrela som sa na skupiny „pre“ a „proti“ – a tí, ktorí sa pohybujú v medzinárodnom prostredí, nemali s mojím vyjadrením najmenší problém. Zrejme im podvedomie automaticky preložilo čudnú konštrukciu do správnej podoby. Tí, ktorí sa pohybujú prevažne v slovenskom prostredí, túto možnosť nemali – a reagovali na moje vyjadrenie podráždene.

Myslíte, že je to hlúposť a načo sa tým zaoberať? Jednoducho preto, že ako manažéri dosahujeme veci prostredníctvom ľudí. Ak sme „napáchli“ zahraničným prostredím, je tu vysoká možnosť, že to zmenilo spôsob nášho vyjadrovania. A čokoľvek našim slovenským pracovníkom budeme hovoriť, musí prejsť cez „filter dvoch uší“.

Filter dvoch uší znamená, že počúvajúci nás počúva na dvoch rovinách – na vzťahovej a na vecnej. Pritom ako prvá sa do počúvania zapája vzťahová rovina. Počúvajúci dekóduje z toho, čo hovoríme, ako vidíme seba vo vzťahu k nemu a ako sa mu bude hodiť to, čo mu ideme povedať. Až potom zapája racionalitu a počúva samotný obsah správy.

Takže už tušíme, že tu vzniká problém – ak za ním prídete s anglickou konštrukciou „obávam sa, že mám pre teba novú úlohu, ktorá má prioritu“, on to nedekóduje ako váš vnútorný pocit, že viete, že mu nakladáte extra robotu a nútite ho prerušiť to, čo robil doteraz, ale zaregistruje príznak „zvláštne volená veta“, okamžite sa spustí rutina „čo sa za ňou skrýva?“ a vy už nemáte pod kontrolou všetky tie jeho interpretácie, ktoré si do nej povkladá… Napríklad že mu blahosklonne dávate najavo, že visí na háku a vy s ním môžete manipulovať, ako sa vám zapáči.

Čo je niečo celkom iné, než ste pôvodne chceli vyjadriť.

Ak u vás dochádza k nevraživostiam, ktoré by podľa vášho odhadu mohli mať pôvod v nezvyklých vetných konštrukciách, sadnite si so svojím tímom a urobte z toho tému na diskusiu. Spýtajte sa ich, ktoré vyjadrenia ich dráždia, a ak viete, vysvetlite ich pôvod a prisľúbte, že sa budete snažiť ich obmedziť. Vysvetlite im, z čoho ich zlý pocit môže pochádzať. Možno vám to nekúpia všetci (ehm, nie je toto tiež idiom z nejakej inej reči?), ale časti vašich ľudí sa uľaví a tí frfľoši v nich stratia zázemie.

Helena Reháková

Helena Reháková je šéfredaktorka časopisu Manažér, poradkyňa pre osobný a organizačný rozvoj, asesorka pri výberoch a hodnoteniach pracovníkov/kandidátov a autorka viacerých kníh. Vedie projekt sebarozvoja Rok pre seba a v oblasti dosahovania cieľov projekty Krok vpred a Ako si zhmotniť sen.

 3,313 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.