Keď vaša reč rozhoduje o tom, či to miesto dostanete

V Nemecku sa začína používať systém výberu zamestnancov, pri ktorom počítač v 15-minútovom telefónnom rozhovore s uchádzačom vyhodnotí jeho povahové vlastnosti. Systém vyvinula firma Precire a aj keď nenahrádza osobný pohovor, vie dobre a spoľahlivo urobiť predvýber. Portál Meedia systém testoval.

Obsahom rozhovoru sú zdanlivo bezvýznamné otázky ako typická nedeľa alebo udalosť z posledných týždňov, ktorá zostala uchádzačovi visieť v pamäti. Je jedno, čo presne uchádzač pri rozhovore porozpráva; dôležité je, ako to hovorí. Rýchlosť reči, počet prestávok, komplexnosť reči a intonácia vypovedajú o vlastnostiach uchádzača. Napríklad ľudia, ktorí neznášajú stres, majú podobné rečové prejavy. Počítač meria dĺžku prestávok, opakovanie sa slov, ich štruktúru, moduláciu hlasu, koľko slov majú vety, či sú komplikované, či je reč skôr emotívna alebo skôr racionálna, dokonca aj počet zámien alebo výplnkové slová sú dôležité.

Samozrejme, to, že niekto hovorí ticho, ešte nie je nutný príznak nestability alebo introverzie. Je to len signál. Vaša reč musí vykázať 20 zvláštností, aby sa z toho dala odvodiť nejaká povahová vlastnosť..

Podľa poskytovateľa, firmy Precire, je spoľahlivosť softvéru 85%. Portál MEEDIA bol spoľahlivosťou výsledkov prekvapený. Softvér spoľahlivo odhadol aj vytrvalosť, emocionálnu stabilitu a túžbu po uznaní.

 

 2,978 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.