Kedy nastáva pre lídra čas odísť?

Vaše minulé úspechy môžu byť aj vašou skazou.

Ak sa z premiérstva Theresy May možno niečo naučiť, tak potom to, že nikomu neprospeje, ak líder zotrvá vo funkcii, aj keď už nie je vítaný, hovorí Stephen Jones v článku When you should step down as a leader.

Nikomu neprospeje, ak líder zotrvá vo funkcii, aj keď už nie je vítaný.

Jedna štúdia z roku 2013, ktorá porovnávala zisky s dĺžkou zotrvania generálneho riaditeľa vo funkcii v 365 amerických podnikoch v rokoch 200-2010 ukázala, že optimálna dĺžka zotrvania vo funkcii je 4,8 roka. Keď generálny riaditeľ zotrval vo funkcii dlhšie, začal tým obvykle podnik trpieť.

V rýchlo rastúcich odvetviach to môže byť dôsledok toho, že zručnosti lídra boli lepšie použiteľné v prvotných štádiách rastu. Ale väčšinou je to dôsledok toho, že líder sa stal obeťou svojho vlastného úspechu. Klasickým príkladom je niekdajší CEO spoločnosti Disney, Michael Eisner. V roku 1984, keď prišiel na čelo koncernu, tak sa stal slávnou tvárou celej firmy tým, ako premenil neperspektívne filmárske štúdiá a zábavné parky na globálneho hráča so záberom od televízneho vysielania cez tematické predajne až po výletné lode. Jeho neskoršie roky vo funkcii však boli poznačené stagnáciou a úbytkom ziskov a skončila to až Eisnerova rezignácia v roku 2005 – po tom, čo ho dozorná rada zbavila vedenia.

Je pochopiteľné, že výkon kedysi úspešného lídra môže poklesnúť, keď už je na svojej pozícii dlho. Keď príde do podniku prvýkrát, zúfalo sa upriamuje na to, aby bolo jeho prítomnosť vidieť a cítiť, aby menil veci; často prináša nové nápady a snaží sa vytvoriť jasnú stratégiu. Obvykle konzultuje mnohých rôznorodých ľudí – interných i externých -, pretože sa snaží porozumieť podniku, do ktorého prišiel, a trhu, v ktorom podnik pôsobí.

Ale len čo sa líder začína cítiť isto, dostavuje sa často nevšímavosť a nereagovanie. Lídrovi začína byť dôležitejšie niečo iné než výsledky podniku. Nesnaží sa prekračovať hranice zabehaného a zisťovať si informácie mimo svojho bežného tímu, s ktorým už zažil toľko úspechov. Nevidí dôvod počúvať nováčikov, ktorí nijako nemôžu mať ten prehľad o biznise, aký má on!

Keď sa líder začne príliš spoliehať na svoju zabehanú sieť alebo sa prestane pýtať, či jeho stratégia je ešte stále vhodná do súčasného prostredia a podmienok, keď sa dnes trhy tak rýchlo menia, prestáva robiť dobré rozhodnutia, vraví Randall S. Peterson, profesor organizačného správania a akademický riaditeľ pre líderstvo na London Business School. Hovorí, že keď sa dostaví nedôvera a pohŕdanie (ako v prípade Mayovej a Eisnera), je po hre.

Úspešné líderstvo je aspoň tak o riadení dojmu, ako je o riadení reality.

“Úspešné líderstvo je aspoň tak o riadení dojmu, ako je o riadení reality,” vraví Peterson. “Keď raz ľudia od vás začnú očakávať zlyhanie, vo všetkom uvidia zlyhanie. Takže ak prešvihnete obdobie, kedy ste zaujímaví a cenení, budete plávať už len proti prúdu.”

To však ani zďaleka neznamená, že každý líder musí “skysnúť”. Je mnoho príkladov osobností, ktoré dlhodobo vydržali byť vysokovýkonnými lídrami – vezmime si čo len Jeffa Bezosa. Ale pravdou je, že aj väčšina “odídených” lídrov si po celý čas myslela, že sa držia dobre, takže ako možno povedať, že je načase zdvihnúť kotvy a pobrať sa na niečo nové?

Anne Bodenová, riaditeľka banky Starling Bank, má jednoduché riešenie, ktoré sa opiera skôr o kariérne ambície než o to, čo považujete za dobré pre podnik: odísť, keď sa človek začne cítiť priveľmi pohodlne na svojej pozícii.

Bodenová odišla v roku 2013 z Allied Irish Bank, kde mala rolu finančného riaditeľa. Odišla po 35 rokoch kariéry v bankovníctve a neľutuje to:

“Pracovala som v bankovníctve, v poisťovníctve i ako poradca – a to globálne. Potom som sa pred päťdesiatkou rozhodla založiť banku, hoci ma od toho väčšina ľudí odrádzala. Ale keď sa raz nachádzate v situácii, ktorá vám neposkytuje už žiadne výzvy, začínate byť príliš pohodlní a sebaistí a nemusíte už bojovať za naplnenie vašich ambícií – a vtedy je načase začať bojovať za niečo iné.”

Je jedno, akí úspešní lídri ste boli v minulosti, alebo či podľa svojej predstavy ešte stále odvádzate špičkovú prácu, potrebujete si priznať, že môže nastať doba, kedy budete musieť zdvihnúť kotvy. Ak budete mať šťastie, tak odídete na vrchole vášho uznania; inak budete “odídení”. Na túto jednu otázku – som ešte stále tá správna osoba pre túto prácu – by mal byť pripravený každý líder.

 869 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.