Kolega šplhá po mojom chrbte nahor

Keď nad niečím trávime dlhé hodiny nadčasov, máme právo očakávať, že si to niekto všimne a uzná to. Je frustrujúce prizerať sa, ako náš superagilný kolega prezentuje našu spoločnú prácu ako svoju vlastnú a nás ani nespomenie.

Ak k tomu príde, urobme nasledovné:

  • Úprimne si s kolegom pohovorme. Uveďme mu veľmi presné príklady a poukážme na okamihy, kedy tvrdil, že on sám zostal celú noc sedieť nad projektom, aby ho odovzdal včas, keď v skutočnosti ste nad ním sedeli obaja. Mnohokrát už len pomenovanie správania postačí na to, aby správanie ustalo.
  • Ak náš kolega odmieta prevziať zodpovednosť alebo sa vyhýba rozhovoru, poberme sa za nadriadeným. Porozprávajme mu situáciu a kroky, čo sme už podnikli. Navrhnime jedno-dve iné riešenia, na ktoré sme prišli, prípadne ho požiadajme aj o jeho pohľad na situáciu.
  • Zabráňme tomu, ak sa to v budúcnosti opakovalo. Nabudúce, keď budeme spoločne s týmto kolegom robiť nejakú robotu, hneď na začiatku nástojme na jasnom rozdelení rolí a zodpovedností. A rovnako sa hneď na začiatku dohodnime, že úspech či neúspech budú spoločným dieťaťom.

 8,268 total views,  4 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.