Konflikt v tíme: Je problém skutočne problém?

Ľudia sa veľmi často snažia konflikt “zosobniť” – viniť zaň niekoho určitého. Ale konflikt je sústredený okolo roly – roly, ktorú môže hrať prakticky ktokoľvek.

V niektorých tímoch to vyzerá, ako keby sa nezhody a nesúlad spájali s určitou osobou. Konflikt sa môže prejaviť ako záležitosť organizačná alebo medziľudská, prípadne ako oboje súčasne, ale má spoločné jedno – nech už problém vyzerá akokoľvek, problémom nie je problém.

Rick Brenner z Chaco Canyon Consulting popisuje pracovnú situáciu, kedy Jill vedie projektový tím. Je to jej druhý projekt. Prvý projekt bol úspešný, ale dnes za ňou prichádza pracovník Troy s tým, že chce preradiť do iného tímu, lebo sa neznesie s Rachel.

Už v prvom projekte, nakoniec veľmi úspešnom, mal Troy priebežne niekoľko stretov s Rachel. V tomto projekte sa ešte prehĺbili. Jill už vyskúšala všetko: sadla si osamote s Rachel a sedela spolu s Rachel aj s ostatnými tromi, ktorí vnímali Rachel ako problematickú. Nakoniec odovzdala celú záležitosť na HR, ale nič z toho nezabralo. Nakoniec začala Jill rozmýšľať, že sa potrebujú Rachel zbaviť a presunúť ju do iného tímu, aby nastal znova pokoj.

Paradoxne, akékoľvek opatrenie zo strany Jill by viedlo k tomu istému zlému výsledku… Rachel len zaujala rolu „vinníka“, ktorú jej tím pripísal. Jej odchodom z tímu by sa rola uvoľnila a tím by si do nej dosadil iného náhradníka.

Prečo? Pretože Rachel bola len prejav, ale nie príčina problému. Už v začiatkoch prvého projektu mali strety Troy a Jim. Jill ich vtedy oddelila tým, že Troyovi pridelila prácu, o ktorú pôvodne stála Rachel, len to nepovedala nahlas. Rachel potom dostala prácu, ktorú neznášala, ale sklonila hlavu a neprotestovala. Len čo sa však toto rozdelenie prác prenieslo automaticky aj do nového projektu, Rachelina podráždenosť prudko vzrástla, bola demotivovaná a začala reagovať nepríjemne a dotknuto, čím dráždila ostatných.

Rachel zohrala pasívnu rolu – nedala najavo svoje sklamanie nad pridelenou prácou. Prerozdelením prác sa kontakt medzi Troyom a Jimom obmedzil a Jill bola rada, aký kľud nastal… Lenže problémy sa neodstránili; tie vreli aj naďalej pod povrchom. A keďže sa nemali kde ventilovať, jediným signálom, že rozdelenie prác nie je v poriadku, bola mrzutá a neochotná Rachel.

Rachel jediná prejavovala symptómy napätia, ktoré zmietalo celým tímom. Tím „zosobnil“ svoje problémy do postavy Rachel a pririekol jej pozíciu „príčiny všetkého zla“, hoci na napätí sa podieľali všetci pracovníci rôznou mierou.

Ľudia, ktorí na prvý pohľad vyzerajú ako zdroj konfliktu, hrajú často len nepodstatnú úlohu, kým ľudia, ktorí akoby konflikt len pozorovali, môžu byť v skutočnosti jeho príčinou a budú ho udržiavať pri živote aj naďalej.

Toto býva častý vzorec konfliktov v tímoch. Ľudia, ktorí na prvý pohľad vyzerajú ako zdroj konfliktu, hrajú často len nepodstatnú úlohu, kým ľudia, ktorí akoby konflikt len pozorovali, môžu byť v skutočnosti jeho príčinou a budú ho udržiavať pri živote aj naďalej.

V našom príbehu nechala nakoniec Jill preradiť Rachel do iného tímu. Tým pádom zasa museli Troy a Jim užšie spolupracovať a ich spory prepukli nanovo. Jill bola späť v bode, z ktorého kedysi vychádzala – ale tentokrát už projekt povážlivo zaostával.

Ak máte v tíme konflikty, kde každý jasne vie, kto je „na príčine“, pripomeňte si, že môže ísť len o prejav a treba sa pozrieť na príčiny vzniku tohto prejavu. Každý, kto niečo vyčíta „príčine všetkého zla“, má s týmto človekom nejakú osobnú agendu. Pokiaľ neošetríte tieto osobné agendy, rola „príčiny všetkého zla“ zostane v tíme definovaná a vždy sa nájde niekto, komu ju tím prišije – niekedy aj vedúcemu, ktorý si „zjavne nevie dať rady a nerieši to“.

 1,313 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.