Koučing: Keď manažér má vlastného poradcu

Manažéri to majú ťažké. Každý od nich očakáva rozhodnosť, pomoc a radu, ale problémy, s ktorými sa stretávajú, bývajú niekedy i pre nich nové. Je veľmi ťažké priznať, že niečo nezvládam, keď okolie odo mňa automaticky očakáva, že to budem vedieť. Preto sa manažér často nemá ani s kým poradiť. Aby však nezostal na všetko celkom sám, prichádza nový typ poradcu – kouč a jeho koučing.

Čo je koučing? Je to špeciálna metóda poradenstva, pri ktorej externý poradca svojimi otázkami vedie manažéra k otvorenejšiemu postoju a k systémovému vnímaniu prostredia. Nezasahuje do jeho vnútra, nemení jeho osobnosť, iba mu pomáha nájsť alternatívne formy reagovania na rôzne situácie. Od tohto pôvodného koučingu sa potom odvinul tzv. manažérsky koučing, keď zaškolený manažér takýmto spôsobom vedie svojich podriadených k väčšej samostatnosti a zodpovednosti.

Koučing s vlastným koučom je veľmi dôležitý v prípadoch, ktoré manažér pociťuje ako útok na svoje postavenie, schopnosti a osobnosť – pri podnikových premenách, nástupe do novej práce alebo odchode z práce. Je veľmi diskrétny, čiastočne môže prebiehať aj po telefóne (po počiatočnej osobnej fáze) a nijako nenabúrava predstavu manažéra o sebe samom.

 Zdroj: Q-magazin 3-1995, s. 28-30

 

 

 1,462 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.