Koučujúci prístup

Martina Adamcová, HR Manager, SEMIKRON, s.r.o.:

Pred pár týždňami som sa zúčastnila interaktívneho seminára, ktorý sa týkal koučovania a zoznámením sa s koučovacími technikami. Tento moderný nástroj už niekoľko rokov preniká aj do našej kultúry a spoločnosti, preto som sa rozhodla, že aj pre mňa nastal čas, aby sa o koučovaní dozvedela z úst viac priamo od najpovolanejších – tých, ktorí sú kouči.

Už úvod ma utvrdil v podstatnej veci: že treba klásť otázky. A najmä naučiť sa klásť správne otázky. Koučujúci manažér sa toho dozvie od svojich podriadených oveľa viac. Koučovacie otázky sú pozitívne, nútia nás rozmýšľať nad tým čo chceme a nie čo nechceme, posúvajú nás k želanému cieľu. Kouč vám podá ruku predtým než spadnete. Budem sa snažiť túto filozofiu posúvať ďalej aj u nás vo firme, koučing je výborná alternatíva voči direktívnemu štýlu riadenia a práve koučovací prístup v riadení nám môže pomôcť pri riadení talentov. Koučujúci prístup si žiada zmeny v spôsobe komunikácie: prejsť od inštrukcií, či oznamovacích viet k otázkam. Správnymi otázkami totiž podporíme našich zamestnancov pri hľadaní riešenia na konkrétny cieľ či dilemu. Nadriadený fakticky musí veriť v schopnosti svojho podriadeného. Tento prístup nabáda k budovaniu vzájomnej dôvery a podporuje samostatnosť ľudí, čo je výhodné pre všetky tri strany: manažéra, podriadeného a nakoniec aj spoločnosť, v ktorej obaja pracujú. Oznamovacie vety nahrádzame otázkami typu : Čo navrhuješ? Ako budeš postupovať? Čo Ti pomohlo? V čom Ti ja môžem pomôcť….Podnietiť svojho podriadeného hľadať vlastné riešenia a cesty. Nebudem sa svojimi podriadenými už rozprávať ako sa to NEDÁ spraviť ale ako sa to dá a čo im pomôže nájsť vlastnú cestu pri hľadaní najlepšieho riešenia v zadanej úlohe.

Som presvedčená, že toto je spôsob ako byť efektívnejší, vyhnúť sa stresu, zlepšiť komunikačné zručnosti nielen v pracovnej ale aj súkromnej oblasti. My začíname. Pridáte sa?

 2,153 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.