Líder potrebuje fungovať všetkým ľuďom na očiach

Douglas Riddle z Center for Creative Leadership sa v interview pre časopis Chief Learning Officer zamýšľa nad tým, či existuje niečo ako „unikátne vodcovstvo”.

Ako vidíte to, že všetky líderské filozofie sú kópiami iných filozofií?

„Kópia“ je silne zjednodušený popis toho, ako si vytvárame postoje, rutiny a správania. Vždy istým spôsobom prejavujeme to, čo vidíme a počujeme, v tom, čo robíme. Lepšie je predstaviť si to ako snehovú guľu, keď staviame snehuliaka. Ako ju gúľate, celou cestou naberáte to i tamto a to, čo na konci vznikne, je oveľa viac než jeho jednotlivé súčasti. Presne to isté máte s varením. Chlieb sa len pramálo podobá na vodu, múku, droždie, soľ a olej, z ktorých vznikol.

Čo robí dobrý štýl vedenia autentickým?

Líderstvo je o vstupovaní do kontaktu s ľuďmi. Ak priveľa pozornosti venujete svojmu štýlu, o to menej jej vstupuje do vašej interakcie s ľuďmi. Vlastne každá snaha vytvoriť si „štýl“ je neautentická. Autenticita je výsledok dávania a brania v každom vzťahu a je ovplyvnená typom ľudí, ktorí sa v tom vzťahu zúčastňujú, a ich reakciami na ostatných. Pokúšať sa toto formovať podľa knižiek znižuje autenticitu.

Na druhej strane, v priamom kontakte s ľuďmi sa niečo učíme a prispôsobovať sa týmto poznatkom stojí naozaj za to. Potlačenie svojho pudu v prospech dosiahnutia lepšieho výsledku nie je neautentické. Autentičnosť je len jedna súčasť líderstva. Ďalšie, rovnako dôležité, sú efektívnosť a vplyv na organizáciu.

Ako môžu mladí lídri určiť, aký riadiaci štýl si chcú vypestovať?

Lepšia otázka by bola: koho chcete ovplyvňovať? Akí lídri vo vašej organizácii niečo pre ňu dosahujú? Netreba nikoho kopírovať. Stačí si všímať úspešných lídrov a začať si uvedomovať, čo robia.

Existuje niečo ako unikátny líderský štýl, alebo je každý líderský štýl len kombináciou vplyvných lídrov, ktorých sme zažili?

Len kombináciou? Všetko, čo robíme, je kombinácia nášho unikátneho „ja“, založeného na kombinácii DNA našich predkov, a našich skúseností a ich interpretácie. Neexistuje líderský štýl, ktorý by nebol unikátny. Našou úlohou je však rozumne rozhodovať o tých líderských lekciách, ktorým sa vystavíme.

Aké líderské vlastnosti sú najdôležitejšie v roku 2014?

Potrebujeme na všetkých úrovniach lídrov, ktorí dokážu realisticky zaobchádzať s vlastnými silnými stránkami a obmedzeniami. Autentické líderstvo je etické v tom zmysle, že lídra zaujíma to, ako sa výsledky dosahujú, v tej istej miere ako samotné výsledky. Dni obskúrnych dohôd v zadných miestnostiach pominuli a lídri musia byť schopní viesť všetkým ľuďom na očiach.

Druhá vec je, že potrebujeme lídrov s globálnym myslením, ktorí si cenia rastúcu rôznorodosť ľudstva a dali si za cieľ podporovať talent a nadšenie ľudí každej vekovej kategórie, národnosti, rasy či pohlavia. Lídri, ktorí chcú vládnuť svojmu malému kráľovstvu a byť dôležitejší ako hocikto iný, sú dinosauri a ich zánik sa už blíži.

 4,394 total views,  6 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.