Líderstvo: moc nárokovaná alebo moc prepustená?

Len ťažko odškriepime, že medzi líderstvom a mocou je úzke prepojenie. Lídri majú a môžu vytvárať moc – a môžu to robiť mnohými spôsobmi.

Napriek tomu sú líderstvo a moc ošemetní spoločníci. Pozrime sa na to:

Moc nárokovaná

Keď líder svoje líderstvo považuje za podstatné meno, za rolu alebo názov na štítku na dverách, môže skĺznuť do presvedčenia, že ho jeho líderská pozícia oprávňuje „vykonávať moc“.

Najlepší scenár takto nastavenia je líder s dobrým úmyslom. Takýto líder si vysoko cení ciele a misiu svojho tímu a vychádza z predpokladu, že aj ostatní to vidia tak ako on, pretože im to dennodenne hovorí. Zavelí a očakáva, že ostatní budú nasledovať, pretože vidia zmysel veci.

Ten najhorší scenár tohto presvedčenia asi spomínať netreba.

Nezávisle od úmyslu sa tento prístup vyznačuje tým, že niekto vystupuje z moci svojej pozície a predpisuje iným svoje videnie situácií. Takýto prístup má zmysel v niektorých situáciách (napríklad pri kríze), ale z dlhodobého pohľadu jeho používanie vedie k tomu, že z pracovníkov sa stanú ľahostajné automaty, fungujúce len na povel šéfa.

Moc prepustená

Iný model moci spočíva v predstave, že líderstvo nie je podstatné meno, ale skôr sloveso, a že ľudia nenasledujú kvôli našej role, ale kvôli spôsobu, akým sa tej roly zhosťujeme. A pretože ľudia najradšej nasledujú niekoho, koho poznajú, vedie to k inému typu líderstva, kde je moc lídrovi prepustená.

Takýto typ moci vedie u ľudí k tomu, že nasledujú nie poslušne, ale z presvedčenia. Z dlhodobého hľadiska je ľahšie udržateľný a vedie k sústavnej motivácii pracovníkov. Na prvý pohľad však vyzerá ako pasívny, ako spoliehanie sa na rozhodnutie niekoho iného, ako strata kontroly nad situáciou. Ale je to naozaj tak?

Líder sa nenachádza v pasívnej pozícii, hoci jeho moc sa uplatňuje inak ako moc pozície. Takýto líder vedie osobným príkladom, „predžívaním“ hodnôt tímu, prejavovaním sa pred ostatnými ako osoba a zaujímaním sa o nich ako o osoby. Obsahuje oveľa viac obojsmernej komunikácie, hovorenia o zdieľaných hodnotách, pomáhania pracovníkom vytvoriť si v rámci podnikovej vízie svoju vlastnú, osobnú – a potom ju aj naplniť. Tým, čo líder predžíva, kontroluje situácie a reakciu svojich ľudí na ne.

Pozrite sa na spôsob, akým vediete vy. Pozrite sa na to, akí ľudia prevažujú vo vašom tíme – dá vám to dodatočný pohľad na váš štýl vedenia. A ak je rozdiel medzi tým, čo by ste si priali, a ako situácia dnes vyzerá, naučte sa techniky, ako viesť tím voľnejším spôsobom a predžívaním.

 2,299 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.