Lídri, na ktorých sa nezabúda: 5 vplyvov nezabudnuteľných lídrov

Líderstvo je kombinácia zručností, ku ktorým patrí byť dobrým psychológom, negociátorom, mediátorom a oveľa viac. Ak sa sústredíte na zdokonalení vo všetkých aspektoch vodcovstva, zanecháte na svojich ľuďoch nemiznúci odtlačok na viacerých rovinách.

Keď si spomeniete na lídrov, ktorí vám predviedli, ako to nerobiť, mali by ste im byť rovnako vďační ako lídrom, ktorí vám boli nápomocní.

Ak nie ste celkom čerstvo zo školy, pravdepodobne ste už narazili na niekoho na riadiacej pozícii, kto prehnane kontroloval, ponižoval iných alebo zadržiaval informácie. Cheryl Cranová si spomína na svojho zlého šéfa menom Hal (ona ho volala Hell, teda „peklo“), ktorý vyhlásil, keď mu doniesla výpoveď: „veď ty sa vrátiš a keď sa budeš vracať, budeš sa plaziť kolenačky“. Ju to vtedy zatvrdilo natoľko, že si povedala, že aj keby tragače padali, ona sa už nevráti.

Zlí šéfovia nám tak sprotivia, že sa rozhodneme v budúcnosti podobnému správaniu celkom vyhnúť. Ale niekedy (článok na str. 9) nás môžu svojím dlhodobým vplyvom aj zničiť.

Našťastie, sú aj dobrí nezabudnuteľní lídri – takí, ktorí vás podporia, rozvíjajú a dokážu zorientovať.

5 vplyvov nezabudnuteľných lídrov

  1. Vplyv rešpektu. Keď sa líder správa ku každému členovi svojho tímu s rešpektom, ako k hodnotnej ľudskej bytosti, vracajú mu jeho podriadení rešpekt a preberajú ho do svojho správania. Budú si svojho šéfa pamätať práve pre to, že v nich dokázal vytvoriť zmysel pre rešpektovanie iných.
  2. Vplyv sústavného rozvoja a rastu. Dobrý líder koučuje svojich podriadených, aby ich doviedol k maximálnej efektívnosti a nasadzovaniu svojich talentov. Koučuje ich tak, že to ľudia nepociťujú ako natriasanie si vlastného ega, poučovanie alebo znevažovanie, ale že dostávajú priame príklady situácií, kde by sa potrebovali zlepšiť, a nadriadený im dáva k dispozícii aj potrebné zdroje – tréning, príležitosti, priestor. Podriadení si ho budú pamätať ako človeka, ktorému každý jeden člen jeho tímu stál za to.
  3. Vplyv inšpirácie. Majster – líder dokáže ľudí vybudovať a podeliť sa s nimi o vavríny z úspechov. Cheryl Cranová si spomína na šéfa menom Bob, ktorý vždy vravieval: „mojím cieľom pre teba je, aby si ma jedného dňa prerástol“. Toto je postoj, ktorý si jeho podriadení odnesú a prestanú sa pozerať na každého rozumného človeka ako na potenciálneho konkurenta.
  4. Vplyv odvahy. Líder, ktorý vedie ľudí k tomu, aby prekračovali, alebo aspoň posúvali svoje vlastné limity, vedie k odvahe a odvaha zas vedie k inováciám. Možno si ich nedokáže udržať v tíme naveky, ale tým, že ich uschopní rásť a prerásť ho, nikdy naňho nezabudnú.
  5. Vplyv líderský. Svoje vlastné správanie prispôsobujeme tomu, čo vidíme a aký pocit to v nás vyvoláva. Tí najlepší lídri sú majstri v tom, že žijú tým, čo hovoria – každé ich slovo je ilustrované ich prístupom a správaním. Veľmi často sa neskôr prichytíte pri tom, že sa v novej situácii spytujete „a čo by bol urobil/povedal môj šéfino?“

Prevzaté z článku Cheryl Cranovej 5 Legacies of Master Leaders We Can Never Forget. Cheryl Cranová je autorkou šiestich kníh vrátane Leadership Mastery in the Digital Age a jej nová kniha s názvom The Art of Change Leadership – Driving Transformation In a Fast Paced World vyjde v novembri 2015.

 1,502 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.