Ak budú stroje a softvér preberať prácu ľudí, mali by finančne prispievať aj k chodu spoločnosti, hovorí Bill Gates.
Vďaka rozvoju technológie čoraz viac ľudskej práce nahrádzajú stroje a automaty. Niektorí myslitelia už prichádzajú s predstavou, že ľudská práca sa stane zbytočnou. A Bill Gates, zakladateľ Microsoftu, filantrop a kapacita v predvídaní sociálnych trendov prichádza s myšlienkou, že by bolo možno vhodné, aby stroje podobne ako ľudia začali platiť dane.
Je to zaujímavý nápad, ktorý do istej miery len popisuje zmenenú realitu, v ktorej dnes žijeme. Ak roboty preberú ľudskú prácu – a teda budú zarábať ľudské príjmy – má zmysel nechať ich platiť dane. „Dnes ľudská pracovná sila vo fabrike vyrobí prácu v hodnote, povedzme, nejakých 50.000 dolárov, tento príjem je zdanený a štát získava daň z príjmu, sociálnu daň a všetky ostatné,“ hovorí Gates. „Ak robot bude robiť tú istú vec, tak by mal byť zdanený v podobnej výške.“ Spoločnosť sa rozhodla financovať štátne aktivity a sociálne zabezpečenie cez zdanenie práce a príjmov. Aj keby v budúcnosti pracovalo menej ľudí, potreba zdravotníctva a dôchodkov nezmizne. A preto vyzerá zmysluplné, aby subjekty, ktoré generujú hodnotu – v tomto prípade roboty – financovali štátne aktivity.
V hre je ešte druhý ekonomický princíp: podľa ekonomickej teórie zdanenie funguje ako brzda na niektoré aktivity. Keď chcete nejakej aktivity menej, viac ju zdaňte – napríklad alkohol, cigarety, sladké nápoje, emisie. Spoločnosť sa prispôsobuje zmeneným podmienkam postupne a ak príde technologická zmena skokovo, je uvoľnených v krátkej dobe priveľa ľudí z pracovného procesu. Možno by zdanenie automatizácie spomalilo zavádzanie nových technológií, uvažuje Gates.
2,921 total views, 4 views today