Malý tím funguje lepšie

Výskumy ukazujú, že ako narastá veľkosť tímu, rýchlo klesá nasadenie jeho členov. Je to tým, že len čo sa ľudia cítia menej zodpovední za úspech celého (pretože veď zodpovednosť sa rozkladá na viacero chrbátov), znižuje sa ich zaangažovanosť.

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je z blogy, z 20. novembra 2012.

Preto sa snažme udržať tím čo najmenší. Niektoré úlohy to dovoľujú, iné nie; dobré pravidlo je mať tím o niečo menší, než si úloha vyžaduje, a súčasne odmieňať dosiahnutie výsledku. Takto sa v tíme aktivuje mechanizmus samoorganizácie a ľudia budú preberať aj prácu, ktorú by inak prenechali kolegovi.

Ak nemáme možnosť meniť veľkosť nášho súčasného tímu, môžeme vziať jednu komplexnú úlohu, rozdeliť ju na menšie súčasti a prideliť ich buď jednotlivcom alebo malým skupinkám (dvojice, trojice, štvorice) a odovzdať im zodpovednosť za dosiahnutie cieľa.

Ďalší dobrý spôsob spočíva v tom, že dostanú úlohy, ktoré považujú za urgentné.

A ak zlyhá toto všetko, ešte môžete verejne hovoriť o tom, akú výkonnosť kto má a prečo je to tak. Keď bude výkonnosť zviditeľnená pre všetkých, nebudú sa môcť lenivci skryť ani spoliehať na podporu zvyšku tímu, ktorý pracuje v normálnom alebo vysokom nasadení.

Zdroj: Harvard Business Review

 

 9,003 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.