Manažér 100 (1/2021)

Marcové číslo časopisu Manažér má dve výrazné črty – po prvé, je to zošit 100, a po druhé je to posledný pravidelný zošit Manažéra. Prinášame v ňom  veľký rozhovor s poradkyňou a koučkou Janou Bernaťákovou o tom, ako sa ľahšie preplaviť zmenami, Eva Gáboríková porozpráva o rozdieloch medzi izraelskou kultúrou a našimi stredoeurópskymi, Ivan Burger prináša čosi ako “príručku pre nováčika v manažmente”,  pozrieme sa na koronu, inovácie a mieru podnikovej voľnosti, ale aj na to, ako podporiť výkonnosť podriadených vhodným riadiacim štýlom, ako si zvýšiť produktivitu a ako vyjsť s kolegami, s ktorými vyjsť nedokážeme.

Slovo na úvod

Milí čitatelia,

ďakujeme Vám za 25 rokov, počas ktorých ste šli s nami a venovali nám svoju priazeň.

Napriek tomu, že toto je posledný zošit časopisu Manažér, stránka Časopis Manažér bude fungovať aj naďalej a z času na čas tu pribudnú aj nové články, ale hlavne staršie články z predošlých zošitov. Od júna 2021 budú totiž všetky verejne prístupné a dúfame, že sa stránka stane zdrojom informácií pre každého, kto chce postúpiť na riadiacu pozíciu, alebo chce robiť svoju prácu ešte lepšie.

A za nás z redakcie Vám držíme palce do Vášho ďalšieho pracovného aj súkromného života a sme hrdí na to, že sme s Vami mohli aspoň ten kúsok cesty kráčať.

Ivan Burger
Helena Reháková
ibis partner Slovakia

čiže… Vaši ibisáci 🙂

Z obsahu:

Hovorí sa o tom:
Správne dávkovať dominanciu či demokraciu

Vzory, ktoré inšpirujú:

Jana Bernaťáková: Pred štyridsiatkou sa posúvame do novej fázy zmyslu života

Jana Bernaťáková pôsobila na mnohých úrovniach riadenia – riadila tímy s počtom od 11 do 200 ľudí a v celej škále rôznorodosti (pobočková sieť, centrálne útvary, špecialisti, projektové tímy). Má skúsenosti s líniovým, maticovým aj projektovým riadením. Aktuálne pôsobí v biznis aj neziskovom prostredí, ako change facilitátor a lektor pre témy zmeny, tiež ako tímový a systemický kouč. Je spoluzakladateľkou Be{e}long community&network, platformy pre prepájanie a spájanie.

Líderstvo:
7 typov osobnosti, ktorými sa chcete ako líder obklopiť

Úspešní lídri s vysokou  účinnosťou robia jedno – obklopujú  sa ľuďmi, ktorí  sú chytrejší ako oni sami. Ak tak neurobia, prestanú  sa sami rozvíjať a zlepšovať a rast a zlepšovanie sú základné charakteristiky vodcovstva.

Od talentov k silným stránkam:
Čo by líder robiť nemal VII

Ivan Košalko uzatvára týmto článkom  sériu o líderských prehreškoch a rovnako aj rubriku Od talentov k silným stránkam.

Multikultúrny biznis:eva gaborikova foto
Kde kolidujú česká a slovenská podnikateľská kultúra s izraelskou?

Izraelskí biznismeni sú  po celom svete známi svojimi úžasnými inovatívnymi nápadmi, hovorí Eva Gáboríková. Než sa stretnete a začnete spoločne prejednávať obchodnú spoluprácu, mali by ste si najprv zodpovedať otázku, kde dochádza ku kolíziám medzi izraelskou, českou a slovenskou obchodnou kultúrou.

Vedieme k výkonnosti: 
Ako podporiť vysokú výkonnosť: 4 rozličné líderské štýly

Motivujeme, inšpirujeme a ovplyvňujeme: 
9 manažérskych chýb, pre ktoré kvalitní ľudia odchádzajú

Dosahujeme ciele: 
6 spôsobov, ako zvýšiť svoju pracovnú produktivitu

Zlepšujeme:
Prečo z vás nové nápady nespravia automaticky inovátora

Pre HR manažment:
Personálny marketing a rozprávanie príbehov

Podniky často hľadajú typické HR témy, ktoré by mohli rozohrať v sociálnych médiách. Pritom v každom podniku sa nachádza množstvo príbehov, ktoré stoja za to, aby ste sa o ne podelili… len ich treba nájsť!

Koučing sú otázky:
Zmysluplnosť je veľmi dôležitá

Dnes sa v rubrike Koučing sú otázky zhovára Ivan Košalko s Rudolfom Lukačkom, ktorého čitatelia už poznajú aspoň z jeho rubriky Líderstvo, ktorú písal pre Manažér v roku  2014.

Pod lupou:
Ako posúvať svoj tím vyššie – vlastným riadiacim štýlom?

Pri odchode nadriadeného sa jeho nástupcom často stáva jeden z jeho bývalých zamestnancov. Je otázne, ako sa tým zmení jeho pracovný štýl. Niektorí pokračujú v svojej výbornej odbornej práci, kvôli ktorej boli povýšení, a riadenie tímu ich unavuje. Ďalší si vytvoria silný riadiaci aparát a rozdelia si ľudí na „sebe blízkych“ a „tých druhých“. A iní vypisujú podriadeným maily, aby nemuseli s nimi hovoriť často. Ivan Burger pozbieral zásady, ktorými sa noví manažéri môžu riadiť.

Z praxe:
Čo nás naučila pandémia?

Západný svet bol tak tvrdo zasiahnutý pandémiou korona vírusu hlavne preto, lebo lídri priemyslu boli takí uveličení svojou schopnosťou predvídať vývoj, že sa nepripravili na nepredvídateľné, hovorí Margaret Heffernanová, autorka knihy  Uncharted.

Tipy, triky, techniky:
Ako angažovať ľudí, ktorí pracujú z home-officeu

Kútik pre osobnosť:
Keď milujete svoju prácu, no neznášate kolegov

Impressum:
Manažér.
Štvrťročník pre rozvoj riadiacich pracovníkov. Ročník dvadsiaty šiesty. Zošit 100. Dátum vydania: marec 2021. Uzávierka čísla: 15.02.2021.

ISSN 1335-1729.

Vydáva: ibis partner Slovakia s.r.o. (IČO 36 784 893), http://www.ibispartner.sk.

Redakcia: Helena Reháková. Adresa redakcie: ibis partner Slovakia s.r.o., Bradáčova 7, 851 02 Bratislava, tel.: (02) 6453 7531, e-mail: manazer@ibispartner.sk.

Inzercia/propagácia/ponuky spolupráce: Ivan Burger, e-mail: trening@ibispartner.sk.

Rukopisy neprešli jazykovou kontrolou. Za príspevok zodpovedá autor. Články označené logom firmy sú platená reklama.

Toto je posledné pravidelné číslo časopisu.

Zdroje použité v čísle: CNN Business, Entrepreneur, Haufe, Leadership Excellence Essentials, LinkedIn, Management Today, Team  HR,  Workforce.

 8,811 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.