Manažér 86 (3/2017)

Predposledný Manažér v tlačenej podobe. Septembrové číslo sa veľkou časťou článkov sústreďuje na podnikovú kultúru a ako ju ovplyvňovať a čoho sa vyvarovať, prináša rozhovor s Imrichom Mészárosom o tom, že aj výrobný podnik vie byť takmer-rodinné prostredie bez toho, aby to poškodzovalo výsledky, nájdete tu svoje obľúbené rubriky ako Od talentov k silným stránkam a Líderstvo, ktoré sa tentokrát venuje hĺbkovo téme kultúrnej diverzity na pracovisku. HR Inšpirátor hovorí o opisoch práce a v rubrike Z praxe prinášame prístup PepsiCo Austrália a Nový Zéland k pracovnej dobe a jej využitiu.

Slovo na úvod

Milí čitatelia,

naposledy som sľubovala, že vás budem priebežne informovať o tom, ako postupujú práce na elektronickej verzii Manažéra… Už máme prvé novinky. To, že od roku 2018 bude mať Manažér podobu webovskej stránky, už viete. Stránka je vytvorená a volá sa casopis-manazer.sk, kompletne aj s tou pomlčkou 🙂 . Je už aj čiastočne naplnená článkami zo starších zošitov – sú tam celé zošity 83 až 85 a postupne pribúdajú zošity z predošlých rokov.

Filozofia stránky je taká, že bude mať časť „verejnú“, prístupnú každému náhodnému čitateľovi. Sem budú patriť rubriky ako Vzory, ktoré inšpirujú, Kaleidoskop, Do Vašej knižnice, Hovorí sa o tom, Čo Vás zaujalo, ako aj nová rubrika Motivačné citáty. Ktokoľvek na stránku príde, môže si tieto rubriky čítať bez obmedzenia.

Druhá časť stránky bude určená pre predplatiteľov. Hovoríme tomu „členstvo“. Prístup k rubrikám ako Líderstvo, Od talentov k silným stránkam, Pre HR manažment (niekdajší HR inšpirátor), Z praxe, Pod lupou, Kútik pre osobnosť, Tipy/triky/techniky, Vedieme k výkonnosti, Motivujeme, inšpirujeme a ovplyvňujeme, Dosahujeme ciele a Zlepšujeme si bude od čitateľa vyžadovať členský login.

Celkove pribudla ešte rubrika Jednotlivé zošity. Tam nájdete dané číslo Manažéra kompletne s obálkou, obsahom a linkami na články. Zatiaľ v nej nájdete zošity 83-85. Niektoré linky sú označené „členský obsah“ a zatiaľ ešte nefungujú – najprv potrebujeme rozchodiť platobnú bránu a prijať prvých „členov“.  🙂 Plán práce redakcie na tohtoročnú jeseň.

Rátame s dvoma úrovňami členstva – polročným predplatným (najbližšie 2 zošity) a ročným predplatným (najbližšie 4 zošity). Oproti normálnemu predplatnému bude jeden rozdiel, ktorý predplatitelia pravdepodobne uvítajú – počas členstva budú mať členovia prístup ku všetkým článkom zo všetkých Manažérov, ktoré už budú nahraté! Moja predstava je, že sa nový Manažér stane rýchlou poznatkovou bázou pre tých, čo vedú ľudí alebo zabezpečujú HR v podnikoch.

Pozývam vás pozrieť sa už dnes na stránku v konštrukcii a ak budete mať pripomienky alebo nápady na vylepšenie, napíšte nám ich – je tam na to kontaktný formulár. (Poznámka do notesa: chytro overiť, či funguje a ako, nech sa tu nestrápnim! 🙂 )

Prajem príjemný a nenásilný návrat do pracovnej rutiny,

Helena Reháková
redakcia Manažéra
ibis partner Slovakia

Z obsahu:

Kaleidoskop:
140 znakov, ktoré vám dokážu pokaziť dobré meno
Terminátor na dosah?
Generácia hladná po zážitku: prečo mileniáni večerajú aj 5 dní v týždni mimo domu

Hovorí sa o tom:
Čo dáva – alebo uberá – práci zmysel?

Vzory, ktoré inšpirujú:

Imrich Mészáros: Držať sa cieľov, ale pritom ostať naplno ľudsky vnímavý

 

Imrich Mészáros predstavuje unikátny riadiaci štýl – na jednej strane motivovaný dosahovaním výsledku, ale súčasne silno orientovaný na ľudskú stránku práce.

Líderstvo:
Výzvy vodcovstva na rôznorodom pracovisku

Rôznorodosť rastie tak na trhoch, ako aj v pracovnom prostredí. Owen Fernandes ukazuje, ako ešte nikdy predtým nepotrebovali ľudia spolupracovať s kolegami a zákazníkmi z toľkých rôznych krajín a filozofií.

Od talentov k silným stránkam:
Keď treba niečo zmeniť

Rozoznanie potreby zmien, ich príprava a realizácia je jednou z najdôležitejších činností lídrov. Keďže väčšina ľudí zmeny nemiluje, úlohou lídrov je ovplyvňovať druhých ľudí, aby potrebu zmien najprv pochopili a v ideálnom prípade poskytnúť inšpiráciu k tomu, aby tieto zmeny prebehli čo najúčinnejšie a čo najefektívnejšie, hovorí Ivan Košalko.

Vedieme k výkonnosti: 
Ak pracovníci nechcú alebo nedokážu inovovať, je na čase rozlúčiť sa s nimi

Motivujeme, inšpirujeme a ovplyvňujeme: 
Možno nie ste takí vplyvní, ako si myslíte!

Dosahujeme ciele: 
Váš čas je obmedzený, preto si vyberajte projekty s rozvahou

Zlepšujeme:
Ako vytvoriť podnikovú kultúru záujmu o vec

HR inšpirátor:
Nový pohľad na opisy práce

Ken Moore ukazuje, že opisy práce majú často primalý dopad na pracovnú realitu, hovoria o nedôležitých činnostiach a neopisujú a nemerajú pridanú hodnotu, ktorú má každá práca vyprodukovať.

Z praxe:
Prečo šéf PepsiCo žiada, aby ľudia „odchádzali nahlas“

„‘Lídri odchádzajú nahlas’ sme vytvorili, aby sme zabezpečili, že keď lídri opúšťajú pracovisko, robia to bez vnútorných výčitiek a napätia a tiež to prenášajú na zvyšok tímu”, hovorí Robbert Rietbroek.

Pod lupou:
Kultúra v podniku dokáže zjesť podnikovú stratégiu na raňajky

Ivan Burger ukazuje, že podniková kultúra sa nielenže šíri zhora nadol, ale sa môže v čase a priestore replikovať a rozširovať.

Tipy, triky, techniky:
Čo má robiť výkonný pracovník, keď ho šéf tyranizuje zo strachu o vlastnú pozíciu?
Schôdze, ktoré ľudia milujú
Plné zuby všetkého?
Pestujeme kultúru zaangažovanosti
14 signálov, že by ste mohli prísť o svoju prácu v HR… a čo s tým robiť

 

Kútik pre osobnosť:
Prečo niektorí nadriadení tyranizujú podriadených?

Impressum:
Manažér.
Štvrťročník pre rozvoj riadiacich pracovníkov. Ročník dvadsiaty druhý. Zošit 86. Dátum vydania: september 2017. Uzávierka čísla: 20. 8. 2017.

ISSN 1335-1729, EV 614/08.

Vydáva: ibis partner Slovakia s.r.o. (IČO 36 784 893), http://www.ibispartner.sk.

Redakcia: Helena Reháková. Adresa redakcie: ibis partner Slovakia s.r.o., Bradáčova 7, 851 02 Bratislava, tel.: (02) 6453 7531, e-mail: manazer@ibispartner.sk.

Inzercia/propagácia/ponuky spolupráce: Ivan Burger, e-mail: trening@ibispartner.sk.

Cena prístupu do databázy článkov (vrátane starších zošitov) je na pol roka 15,- € a každý ďalší polrok pri predĺžení len 10,- €; ročné predplatné (“členstvo”) je 25,- €. Oboje možno aktivovať tu alebo cez ikony vpravo na stránke. Záujemci (aj bez členstva) si môžu aktivovať aj newsletter, ktorý bude priebežne prinášať oznamy o práve zverejnených článkoch.

Rukopisy neprešli jazykovou kontrolou. Za príspevok zodpovedá autor. Články označené logom firmy sú platená reklama.

Uzávierka najbližšieho čísla: 20. 11. 2017.

Zdroje použité v tomto čísle: Daily Telegraph, Entrepreneur, Harvard Business Review, Hudson, Leadership Excellence Essentials, MIT Sloan Management Review, strategy + business, Success In HR, Talent Management, Yahoo Finance.

 5,738 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.