Manažér 88 (1/2018)

Manažér 88 obálkaPrvé čisto elektronické číslo Manažéra štartuje témy agilita a turbulentná doba, ku ktorým sa budeme tento rok priebežne vracať. Prinášame veľký rozhovor s interim manažérom Ivanom Ruskom, rozoberáme “osobnosť” manažérskych tímov a pozeráme sa bližšie na ľudskú psychiku – či už z pohľadu narábania s časom, z pohľadu samonastolených obmedzení v rozhovore Alana Weissa s Marshallom Goldsmithom, alebo z pohľadu ovládania vlastných emócií a sebapoznania. V spolupráci s koučkou Evou Gáboríkovou zavádzame novú rubriku Multikultúrny biznis a venujeme sa podnikovej kultúre a líderstvu a nevhodným presvedčeniam, ktoré nám zbytočne komplikujú život.

Helena Reháková fotoSlovo na úvod

Milí čitatelia,

víta vás prvé elektronické číslo Manažéra. Ako ste už asi zaregistrovali, s číslovaním nadväzujeme na doterajšie tlačené zošity a postupne sa databáza článkov rozširuje aj o články zo starších čísel.

Časopis si zachováva svoju pôvodnú periodicitu – v plnom rozsahu vychádza 4x ročne, vždy okolo 15. dňa v poslednom mesiaci kvartála. Ale vybrané články môžete čítať už vopred; naším cieľom je aspoň raz týždenne prísť s niečím, čo vám skráti čas do vyjdenia kompletného čísla. Tie články, čo si prečítate vopred, potom nájdete zahrnuté aj v obsahu – takže vlastne štvrťročné číslo môžete čítať štvrťročne 😉 . Navyše k jednotlivým článkom môžete zanechať komentáre a prečítať si názory iných čitateľov.

Pokiaľ je pre vás prístup k článkom ešte stále záhadou, kliknite v menu na položku Členská zóna, tam je to rozpísané podrobne. Ak chcete prístup k všetkým článkom, staňte sa členom. Ak sa členom stať nechcete, ešte vždy môžete čítať verejne prístupné rubriky ako Kaleidoskop, Vzory, ktoré inšpirujú, Hovorí sa o tom, Motivačné citáty a Archívny piatok. Všetci vyhrávajú. 🙂

Dúfame, že sa vám nový spôsob čítania Manažéra bude páčiť. Pozrite si aj našu fejsbúkovú stránku; každý nový článok sa tam okamžite zverejňuje a z času na čas sa tam objavia aj články z archívu so zaujímavou témou.

Takže čítajte, komentujte a zdieľajte 🙂 ,

Helena Reháková, redakcia Manažéra/ibis partner Slovakia

Z obsahu:

Kaleidoskop:
Začiatkom roka viac a kvalitnejších uchádzačov o zamestnanie
Novoročné predsavzatia: čo by ste povedali na digitálny detox?
Veríme viac počítaču ako človeku?
Prijať človeka po päťdesiatke?
Keď obsah oslovuje nielen uši, ale aj postoj
Postavené na zážitku zákazníka

Hovorí sa o tom:
Čo sa vie podnik naučiť o agilite od armády?
3 podstatné témy pre HR v oblasti agility na pracovisku
Generácia Z si nepraje so zamestnávateľom komunikovať cez sociálne médiá!
Dávate si “zelenú”?

Vzory, ktoré inšpirujú:

Ivan Rusko: Vlastná transparentnosť mi pomohla vybudovať si korektné vzťahy s partnermi

 Ivan Rusko foto

Ivan Rusko prichádza do podnikov, ktorý čelia problémom, a snaží sa ich nielen dostať späť na nohy, ale aj posunúť ako hráča do celkom inej, vyššej dimenzie. Základnou hodnotou, o ktorú sa pritom opiera, je transparentnosť. A jeho úspech dokazuje, že niečo robí veľmi správne.

Owen Fernandes fotoLíderstvo:
Sebapoznanie – kľúčový atribút efektívneho lídra

Lídri prichádzajú z tých najrôznejších prostredí, prichádzajú vo všetkých podobách a veľkostiach a zo všetkých úrovní organizácie. Byť skutočným lídrom je spôsob života, nie rola či pozícia. Owen Fernandes hovorí, že všetko začína sebapoznaním a sebauvedomením – a ukazuje, ako sebapoznanie vedie k úspechu celých organizácií.

Ivan Kosalko fotoOd talentov k silným stránkam:
Budovanie kultúry silných stránok

Ak sa manažéri nezaujímajú o  silné stránky svojich podriadených, pravdepodobnosť, že takíto zamestnanci budú angažovaní, je iba 1% a o vysokej výkonnosti firiem s takouto úrovňou angažovanosti môžeme iba snívať. Aby sa tomu predišlo, odporúča Ivan Košalko vytvoriť kultúru založenú na silných stránkach.

eva gaborikova fotoMultikultúrny biznis:
Prečo potrebujeme tréning komunikácie s inými kultúrami?

Tréning komunikácie s inými kultúrami patrí k základnej výbave manažéra alebo zamestnanca medzinárodnej spoločnosti v zahraničí. Eva Gáboríková hovorí o tom, prečo je dôležitý i pre firmy na Slovensku.

Vedieme k výkonnosti: 
Ako kultivovať kultúru postavenú na zmysle toho, čo robíte

Motivujeme, inšpirujeme a ovplyvňujeme: 
Vlažné vodcovstvo: dopúšťate sa ho aj vy?

Dosahujeme ciele: 
Riadime v turbulentných časoch: 4 spôsoby, ako na to

Zlepšujeme:
Bohorovnosť: daň, ktorú manažéri platia za úspech

Ken Moore fotoHR inšpirátor:
Ľudské zdroje a technologická revolúcia: dorástlo HR tejto úlohe?

Aby ste zvládli funkcionalitu pokročilej technológie a dokázali ju využiť na podporu cieľov podniku, potrebujete mať oveľa vyššiu mieru ekonomickej rozhľadenosti, než je v HR útvaroch bežné. Ken Moore ukazuje, ako zo seba pracovníci HR dokážu urobiť dôveryhodného strategického partnera vedenia podniku.

Z praxe:
Osobný aspekt organizačnej premeny

Koľko osobného rastu by mali očakávať lídri od svojich ľudí i od seba samých?  A čo môžu urobiť vrcholoví manažéri, aby napomohli tomu, že sa ľudia budú hýbať vpred? Eileen Fisherová, riaditeľka rovnomennej módnej línie, hovorí o prístupe, ktorý využíva vo firme ona.

Ako pracovisku vrátiť atmosféru zábavy a uvoľnenosti

Sugat Jain je mozog za indickým vydavateľstvom Offshoot Books, známym svojimi originálnymi a extrémne inovatívnymi publikáciami. Pre Personal Excellence Essentials napísal krátky a neformálny článok o tom, ako v Offshoot Books vracajú do pracovného života atmosféru jedinečnosti, vzrušenia a zábavy.

Pod lupou:
Ivan Burger fotoAj manažérsky tím má svoju „osobnosť“

Ak je riadiaci tím zložený prevažne z podobných osobnostných typov, tak si vytvára svoju subkultúru, ktorá má profil príznačný pre prevažujúci osobnostný typ, hovorí Ivan Burger. Ukazuje, ako sa táto subkultúra následne premieta do fungovania a výsledkov podniku.

Tipy, triky, techniky:
4 kľúčové faktory úspešného učenia sa
Čo je v tom pre nich?” 5 tipov, ako byť dôveryhodnejší
Individualizované pracovné podmienky? Najprv sa zamyslite nad férovosťou
9 brainstormingových demotivátorov a čo s nimi

Motivačný citát:
Stojíte “nad vecou” alebo “uprostred veci”?

Do Vašej knižnice:
Ste to, ako píšete: 10 krokov k úspešnému písaniu v biznise
Všetko je len vec správneho načasovania

Kútik pre osobnosť:
3 spôsoby, ako si vybudovať sebadôveru
Keď na nás útočia, prečo reagujeme protiútokom?

Impressum:

 Manažér. Štvrťročník pre rozvoj riadiacich pracovníkov. Ročník dvadsiaty tretí. Zošit 88 (1/2018). Dátum vydania: marec 2018. Uzávierka čísla: 10. 03. 2018.

ISSN 1335-1729, EV 614/08.

Doteraz vydané zošity (pre obsah zošita kliknúť na jeho označenie pod obrázkom).

logo ibis partnerVydáva: ibis partner Slovakia s.r.o. (IČO 36 784 893), http://www.ibispartner.sk.

Redakcia: Helena Reháková. Adresa redakcie: ibis partner Slovakia s.r.o., Bradáčova 7, 851 02 Bratislava, tel.: (02) 6453 7531, e-mail: manazer@ibispartner.sk.

Inzercia/propagácia/ponuky spolupráce: Ivan Burger, e-mail: trening@ibispartner.sk.

Cena prístupu do databázy článkov (vrátane starších zošitov) je rozpísaná tu. Záujemci (aj bez členstva) si môžu aktivovať aj newsletter, ktorý priebežne prináša oznamy o aktualizácii databázy článkov.

Rukopisy neprešli jazykovou kontrolou. Za príspevok zodpovedá autor. Články označené logom firmy sú platená reklama.

Uzávierka najbližšieho čísla: 10. 06. 2018.

Zdroje použité v tomto čísle: acquisa online, Chaco Canyon Consulting, Harvard Business Review, Haufe Online, HR Strategy and Planning Excellence Essentials, Leadership Excellence Essentials, Personal Excellence Essentials, Personalmagazin, Reuters News Agency, SmartDraw, strategy + business, The Tim Sackett Project, Vignettes Training.

 4,552 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.