Manažér 90 (3/2018)

Septembrový Manažér prináša veľký rozhovor so stálou autorkou rubriky Multikultúrny biznis Evou Gáboríkovou, kde rozpráva, ako sa k tejto téme dostala a prečo je pre ňu jej “srdcovkou”. Okrem toho sa venujeme rôznym aspektom podnikovej kultúry od líderskej až po kultovú a ukazujeme, ako štýl vedenia priamo ovplyvňuje správanie zvyšku organizácie. Trošičku zmierňujeme mýtus okolo mileniánov tým, že ukazujeme, aké pracovisko je rovnako inšpirujúce pre všetkých nezávisle od veku či pohlavia. Hovoríme o konfliktoch na pracovisku i rokovaniach s inými kultúrami a venujeme sa trochu aj ľuďom, ktorých obvykle na pracoviskách prehliadajú – introvertom.

Helena Reháková fotoSlovo na úvod

Milí čitatelia,

dnes dostávate na stôl septembrové, “poprázdninové” číslo Manažéra. A pretože leto bolo nádherné a zvádzalo na kúpanie, aj časopis prichádza ledva-ledva – ale zato je nabitý pozitívnou energiou a informáciami, ktoré sa vám vysoko pravdepodobne zídu – a to okamžite. Tentokrát máme hodne veľa tém okolo líderstva a ako ho u seba budovať a šperkovať, takže si asi každý nájde niečo pre seba.

Tí, ktorí sú zvyknutí ísť do rubriky HR a tam hľadať veci HR, sa tentokrát budú potrebovať premeniť na detektívov (a objaviť navigáciu cez heslá 😉 ), pretože HR témy sú povkladané do väčšiny článkov tohto čísla a náš HR inšpirátor Ken Moore sa netradične venuje poradám – ale tak pragmaticky a vecne, že sa jeho článku určte potešia aj ne-HR-isti!

Vítame aj všetkých nových čitateľov a dúfame, že sa ľahko zorientujú v elektronickej verzii časopisu, hoci z nej už nevanie “vôňa tlačiarne” ako kedysi 🙂 … Príjemné čítanie!

Helena Reháková, redakcia Manažéra/ibis partner Slovakia

Z obsahu:

Kaleidoskop:
Až vás nabudúce niečo nadchne…
Kríza identity – čím prechádzajú dvadsiatnici?
Ochrana osobných údajov je v súčasnosti veľmi rezonujúcou témou

Hovorí sa o tom:
Mileniáni nepotrebujú žiadne špeciálne zaobchádzanie

Vzory, ktoré inšpirujú:

Eva Gáboríková: Niekedy dosahujeme menej, než by sme mohli

Eva Gáboríková je multikultúrny kouč s mnohoročnou praxou a pôsobí čiastočne na Slovensku a čiastočne v zahraničí. Pre časopis Manažér vedie rubriku Multikultúrny biznis a téma je jej taká blízka, že si s nami dojednala, že jej rubrika zostane navždy verejne prístupná, aby sa povedomie o tom, ako sa stret rôznych kultúr premieta do nášho pracovného úspechu, začalo šíriť aj na Slovensku. „Potrebujeme to,“ zdôrazňuje. „Potrebujeme spoznať lepšie silné stránky a obmedzenia našej vlastnej kultúry, aby sme pochopili, prečo niekedy dosahujeme menej, než by sme mohli.“

Líderstvo:
Sedem lekcií vodcovstva od Thora, tentokrát horského sprievodcu

Tréner a kouč T. J. Jones rozpráva, ako počas výstupu na Mt. Elbert dostal sedem lekcií líderstva, ktoré vystačia na celý život.

16 tipov, ako sa stať lepším lídrom

Šestnásť spôsobov, ako môžete dostať svoje vodcovstvo na vyššiu úroveň s dôrazom na to, aký byť a ako sa právať, ak chcete dosahovať prostredníctvom iných.

Ivan Kosalko fotoOd talentov k silným stránkam:
Kreatívne vodcovstvo

Na svete je veľa kreatívnych ľudí, ale nie všetci sú lídri. A naopak, nie všetci lídri sú veľmi kreatívni. Dobrou správou je, že existuje takmer 280 tisíc kombinácií päť najsilnejších talentov, ktoré umožňujú hľadať tú svoju vlastnú kreatívnu energiu. Ivan Košalko na dvojiciach rôznych talentov ukazuje, aký dopad na kreativitu majú.

eva gaborikova fotoMultikultúrny biznis:
Ako sa pripraviť na rokovanie s partnerom z inej kultúry?

Eva Gáboríková odpovedá a otázky ako: Čo by sme mali vedieť o „kultúrnom softvéri“ nášho obchodného partnera? Prísť na stretnutie 10 minút vopred, presne načas alebo radšej neskôr? Je vhodné začať rokovanie krátkym spoločenským rozhovorom alebo ten vôbec do vážnych pracovných rokovaní nepatrí? Dá sa nejako na „small talk“ pripraviť? Môžem niečo zvolenou témou pokaziť?

Vedieme k výkonnosti: 
10 tipov, ako sprostredkovať pri konfliktoch na pracovisku

Motivujeme, inšpirujeme a ovplyvňujeme: 
Podporuje vaše pracovisko strach alebo odvahu?

Dosahujeme ciele: 
Preskupovanie ležadiel: čo robíte v čase problémov?

Zlepšujeme:
10 spôsobov, ako si posilniť orientáciu na úspech

Ken Moore fotoHR inšpirátor:
Produktívne porady

Ken Moore ošetruje jednu z najväčších “boľačiek” manažérov – neproduktívnosť väčšiny porád a mítingov, na ktorých sa musia účastniť alebo ktoré sami organizujú. Ukazuje, čo okrem koláčikov a kávy dokáže napomôcť tomu, aby sa z porady stal skutočne produktívny nástroj.

Z praxe:
Spôsob povyšovania do pozícií dokáže posilniť alebo pokaziť podnikovú kultúru

Prečo je povyšovanie do pozícií taký problém aj v tých najlepších organizáciách? Možno je to dané tým, že povyšovanie je vysoko osobná záležitosť, kde hnacou silou je vzťah s nadriadeným. Ak tento proces nie je dobre ošetrený, úspech jedného človeka môže vyvolať závisť a nevraživosť u iných.

Pod lupou:
Kultúra verzus kult: Keď budovanie kultúry môže prejsť do „protismeru“
Ivan Burger foto

Kult sa stáva problémom vtedy, keď jeho forma, prejavy a príslušnosť k nemu začali byť pre zúčastnené egá dôležitejšie než smerovanie na podnikové ciele, hovorí Ivan Burger. Môže sa však budovanie kultúry premeniť na vznik kultu?

Tipy, triky, techniky:
Motivácia nie je o cukre a biči
Ako by mal introvert narábať s kritikou?
Tri tipy, ako zvýšiť výkonnosť vášho tímu
Presviedčať hlavu alebo srdce?

Motivačný citát:
Každý z nás má svoju hodnotu
Byť schopnejším je väčšinou nepopulárne

Do Vašej knižnice:
O slúžiacich lídroch a zmysle ich existencie

Kútik pre osobnosť:
Prečo introverti priťahujú toxických ľudí a ako sa tomu vyhnúť
6 varovných signálov, že sa práve dohadujete s psychopatom

Impressum:

 Manažér. Štvrťročník pre rozvoj riadiacich pracovníkov. Ročník dvadsiaty tretí. Zošit 90 (3/2018). Dátum vydania: september 2018. Uzávierka čísla: 25. 09. 2018.

ISSN 1335-1729, EV 614/08.

Doteraz vydané zošity (pre obsah zošita kliknúť na jeho označenie pod obrázkom, od roku 2018 na obrázok).

logo ibis partnerVydáva: ibis partner Slovakia s.r.o. (IČO 36 784 893), http://www.ibispartner.sk.

Redakcia: Helena Reháková. Adresa redakcie: ibis partner Slovakia s.r.o., Bradáčova 7, 851 02 Bratislava, tel.: (02) 6453 7531, e-mail: manazer@ibispartner.sk.

Inzercia/propagácia/ponuky spolupráce: Ivan Burger, e-mail: trening@ibispartner.sk.

Cena prístupu do databázy článkov (vrátane starších zošitov) je rozpísaná tu. Záujemci (aj bez členstva) si môžu aktivovať aj newsletter, ktorý priebežne prináša oznamy o aktualizácii databázy článkov.

Rukopisy neprešli jazykovou kontrolou. Za príspevok zodpovedá autor. Články označené logom firmy sú platená reklama.

Ilustračné snímky sú z databáz Photospin a Pexels.

Uzávierka najbližšieho čísla: 10. 12. 2018.

Zdroje použité v tomto čísle: Chaco Canyon Consulting; Entrepreneur; Fast Company; Forbes; Harvard Business Review; Introvert, Dear; Leadership Excellence Essentials; McKinsey; Talent Management Magazine

 3,938 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.