Manažér 91 (4/2018)

Posledný Manažér v tomto roku – ktorý týmto uzatvára prvý úplný elektronický ročník – prináša okrem rozhovoru s Igorom Krištofíkom viacero pohľadov na vodcovstvo: na jeho zručnosti, na potrebné vnútorné vybavenie, ale aj na chyby, ktorých by sa líder nemal nikdy dopustiť. Okrem toho prináša trendy pre oblast HR do budúcnosti, venuje sa tomu, ako pracovníkov dostať mentálne i emocionálne na vyššiu úroveň, a otvára tému medziútvarových bariér a ako na ne.

Slovo na úvod

Milí čitatelia,

bilancia prvého elektronického roka je potešujúca. Reakcia prostredia na zmenu bola v podstate priaznivá; síce nemôžeme tvrdiť, že by sa odrazu bolo prihlásilo celé Slovensko, že ide čítať Manažéra 😉 , ale počet predplatiteľov zostal, takže tí, čo nás čítali v minulosti, si nás našli aj v elektronickej podobe… a pokračujeme.

Do najbližšieho obdobia vám prajeme veľa šťastia, pohody a oddychu, krásne vianočné sviatky a ešte krajší štart do roku 2019 a aby sme sa stretli na týchto stránkach aj nabudúce 🙂

PF 2019!

Ivan Burger a Helena Reháková, redakcia Manažéra/ibis partner Slovakia

Z obsahu:

Kaleidoskop:
Na palubu – alebo chytro cez palubu?
Predsavzali ste si zmenu? Je šanca, že neuspejete…

Hovorí sa o tom:
HR 2025: 7 kľúčových stratégií, ktoré vás pripravia na budúcnosť v HR
Ešte stále nie ste presvedčení, že skúsenosť je všetko?
Do podnikov dorazil ghosting

Vzory, ktoré inšpirujú:

Igor Krištofík: Otvorená spätná väzba nie je osobné pohanenie, ale jednoducho spôsob, akým sa u nás hovorí o problémoch

Nie každá cesta je hladká, ľahká a predvídateľná. Igor Krištofík, riaditeľ pre personálne vzťahy a konateľ spoločnosti Continental a viceprezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu, by o tom mohol rozprávať príbehy… Ale ak sa nenecháte odradiť, tvrdo na sebe pracujete a máte dostatok dôvery v seba a svoje schopnosti, nedokážu vás zabrzdiť ani životné príkoria.

Líderstvo:
Účinné líderstvo: päť zásadných chýb, ktorým sa treba vyhnúť

Od roku 2000 výrazne klesá počet zaangažovaných pracovníkov. V USA už len tretina pracovnej sily ešte prejavuje záujem o prácu a ochotu nasadiť aj na úkor svojho pohodlia. Každý druhý opýtaný už aspoň raz odišiel z miesta, len aby sa zbavil svojho šéfa a zlepšil si tým kvalitu života.

Ivan Kosalko fotoOd talentov k silným stránkam:
Vodcovské zručnosti

Ivan Košalko rozoberá tie vodcovské zručnosti, ktoré potrebuje zvládnuť každý líder nezávisle od toho, aké je jeho hlavné poslanie, a dáva návod na to, ako si ich možno rozvinúť.

eva gaborikova fotoMultikultúrny biznis:
Čo o nás hovoria manažéri z iných kultúr?

Zahraniční manažéri, ktorí prichádzajú na Slovensko, bývajú niekedy zaskočení špecifikami slovenskej riadiacej kultúry. Multikultúrny kouč Eva Gáboríková uvádza niekoľko postrehov zahraničných manažérov na margo nášho spôsobu riadenia.

Vedieme k výkonnosti:
Keď sa váš pracovník nedrží zavedených podnikových štandardov
Ako si získať lojalitu a nasadenie svojich ľudí?

Motivujeme, inšpirujeme a ovplyvňujeme:
Ako zmeniť negativistický prístup pracovníkov

Dosahujeme ciele:
Ak majú ľudia prijať zmenu, zdôrazňujte, čo sa nezmení

Zlepšujeme:
Keď pracovník naschvál vyvoláva problémy

Ken Moore fotoPre HR manažment:
Ľudské zdroje a analýza hodnotového reťazca

Ľudské zdroje patria k činnostiam, ktoré podporujú hodnotový reťazec vo vašom podniku. Ken Moore ukazuje, ako hodnota HR výkonov pre organizáciu rastie alebo klesá v závislosti od spôsobu, akým HR robí svoju prácu a na čo sa pri nej zameriava.

Z praxe:
Ako trvalo odstrániť rivalitu medzi útvarmi?

Miesto spolupráce priveľa útvarov podľahne konkurenčnému mysleniu a bojuje proti iným útvarom v podniku. 85% pracovníkov sa sťažuje na pravidelné konflikty v nejakej ich podobe. To sú obrovské peniaze, ktoré podniky vyhadzujú na to, že platia čas, počas ktorého sa pracovníci hádajú.

Pod lupou:
Ivan Burger foto
Je to naozaj tak?

Personálny manažment využíva mnoho praktík a vychádza pritom z už veľakrát vyslovených a opakovaných predpokladov. Sú však tie predpoklady pravdivé? Ivan Burger skúma, nakoľko platia predpoklady, ktorými sa v personálnom manažmente často riadime.

Tipy, triky, techniky:
Ako zaobchádzať s drzými, hrubými a arogantnými ľuďmi?
Ako dosiahnuť, aby zamestnanci ochotnejšie podstupovali riziko
Šesť otázok pomáha zladiť predstavy manažéra a podriadeného
Keď je váš tím preťažený, ako im môžete uľaviť?

Motivačný citát:
Tieň múdrejšieho

Do Vašej knižnice:
Ako byť autentickým lídrom?

Kútik pre osobnosť:
Prečo mávame na pracovisku spory?

Impressum:

Manažér. Štvrťročník pre rozvoj riadiacich pracovníkov. Ročník dvadsiaty tretí. Zošit 91 (4/2018). Dátum vydania: december 2018. Uzávierka čísla: 17. 12. 2018.

ISSN 1335-1729.

Doteraz vydané zošity (pre obsah zošita kliknúť na jeho označenie pod obrázkom, od roku 2018 na obrázok).

logo ibis partnerVydáva: ibis partner Slovakia s.r.o. (IČO 36 784 893), http://www.ibispartner.sk.

Redakcia: Helena Reháková. Adresa redakcie: ibis partner Slovakia s.r.o., Bradáčova 7, 851 02 Bratislava, tel.: (02) 6453 7531, e-mail: manazer@ibispartner.sk.

Inzercia/propagácia/ponuky spolupráce: Ivan Burger, e-mail: trening@ibispartner.sk.

Cena prístupu do databázy článkov (vrátane starších zošitov) je rozpísaná tu. Záujemci (aj bez členstva) si môžu aktivovať aj newsletter, ktorý priebežne prináša oznamy o aktualizácii databázy článkov.

Rukopisy neprešli jazykovou kontrolou. Za príspevok zodpovedá autor. Články označené logom firmy sú platená reklama.

Ilustračné snímky sú z databáz Photospin a Pexels.

Uzávierka najbližšieho čísla: 10. 3. 2019.

Zdroje použité v tomto čísle: Association for Talent Development, Fast Company, Forbes, Harvard Business Review, Human Resources at the University of Oklahoma, Leadership Excellence Essentials, LinkedIn, Management Today.

 6,876 total views,  6 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.