Manažér 97 (2/2020)

Júnový zošit Manažéra prináša rozhovor s Miroslavou Lukáčovou, predstavuje novú rubriku Ivana Košalka o koučingu, prináša osvedčené rubriky o medzikultúrnej komunikácii, talentoch a HR manažmente (tentokrát so strategickým uhlom pohľadu). Ivan Burger sa zamýšľa nad spôsobom, ako medzi sebou rozprávame – a aké dopady na našu výkonnosť to môže mať. A v tomto zošite je trochu posilnený pohľad na osobnosť manažéra cez rubriky Líderstvo a Kútik pre osobnosť a pozrieme sa aj na to, ako reagovať na zmeny tak, aby nás nezhodili z nôh.

Slovo na úvod

Milí čitatelia,

júnový zošit Manažéra je už pred Vami… Tentokrát taký “prázdninovejší”, odľahčený… Myslím,  že po období korony sa nám trocha úľavy zíde.

Dúfam, že ste vy i vaše podniky posledné mesiace preskákali bez veľkých “obetí” – že vaše ciele a možnosti zostávajú rovnaké a že jediné, čo teraz predstavuje problém, je nábeh na plnú výkonnosť. Potrebujeme hľadať nové cesty, ako naplniť a dosiahnuť to, čo pre nás už dávno nepredstavovalo ťažkosti… a odrazu je to neisté.

Aj  o tom je život – o hľadaní cestičiek “späť do normálu” len nato, aby sme zistili, že náš pôvodný “normál” sa predefinoval.

Tak držím vám, nám a všetkým palce, aby sme to zvládli relatívne elegantne a popritom si aj užili trochu leta a oddychu od stresov,

Helena Reháková
ibis partner Slovakia

Z obsahu:

Hovorí sa o tom:
Ako prosperovať aj v časoch, kedy nám mizne pôda pod nohami
Prvé víťazstvá sa dostavujú takmer okamžite

Vzory, ktoré inšpirujú:

Miroslava Lukáčová: Keď ste autentickí, vkladáte do vecí to najlepšie zo seba

Miroslava Lukáčová je rozhodne zaujímavý zjav: človek čísel s veľmi dobre vyvinutým ľudským faktorom a dobrou porciou zdravej intuície. Preto v sebe dokáže spojiť podnikový pohľad dlhodobého úžitku a efektívnosti s pochopením, ako treba viesť seba i tím, aby každý jedinec rád prispieval v prospech celku.

Líderstvo:
Ako dosahovať výnimočné výsledky a nevyhorieť

V živote lídrov a vrcholových manažérov je jedna vec problematická – orientácia na vysokú výkonnosť. Helena Reháková uvádza pár tipov, ako dosiahnuť, aby sme dosahovali výnimočné výsledky a napriek tomu zostali vnútorne zdraví a vyvážení.

Od talentov k silným stránkam:
Čo by líder robiť nemal IV.

Ivan Košalko hovorí o zlozvykoch, ktorými sa lídri snažia zbaviť sa svojej zodpovednosti, keď sa niečo nepodarí. Každý z týchto zlozvykov môže – ale nemusí – byť odvrátenou stránkou nejakého líderského talentu. 

Multikultúrny biznis:eva gaborikova foto
Prečo to „iskrí“ v slovensko-nemeckej spolupráci?

O hlavných problémoch komunikácie a spolupráce medzi Nemcami a Slovákmi hovorí multikultúrny kouč Eva Gáboríková.

Vedieme k výkonnosti: 
Tri chyby pri budovaní kultúry zodpovednosti a zaangažovanosti

Motivujeme, inšpirujeme a ovplyvňujeme: 
Individualizovaný prístup zvýši motiváciu a zlepší spoluprácu

Dosahujeme ciele: 
Ako vykývať s prokrastinovaním

Zlepšujeme:
Ako zabudovať učenie do každodennej práce

Pre HR manažment:
Problém s udržaním talentov? Poďme hovoriť o stratégii

Podniky dnes hodne zápasia s inováciami. Inovácie však nemôžete robiť s ľuďmi, ktorí sú jednou nohou ešte vo firme, ale druhou nohou už na odchode… preto je také dôležité postarať sa, aby u vás zostávali tí správni ľudia.  A na to si potrebujete položiť tie správne otázky – miesto tradičného prístupu zvonka-dovnútra si začať klásť otázky znútra-navonok.

Z praxe:
Romanca medzi kolegami – čo robiť a čo nie

Veľa ľudí stretne svojho životného partnera v práci, ale v podnikoch neradi vidia vzťahy medzi kolegami. Niektoré podniky to dokonca vyslovene zakazujú. Čo ale, ak sa medzi vami a kolegom/kolegyňou vyvinul flirt a máte chuť nechať ho prerásť do vzťahu?

Pod lupou:
Toxické slová a kontaminovaná komunikácia

Ivan Burger sa zamýšľa nad štýlom, akým komunikujeme – a ako tento štýl vnáša na pracovisko toxickú atmosféru. Na príkladoch konkrétnych vyjadrení, aké bežne v práci počujeme, ukazuje, ako sa do našej komunikácie vkrádajú signály nerovnocennosti komunikačných partnerov – a na ktoré slová by sme si mali začať dávať pozor.

Tipy, triky, techniky:
Z kolegu nadriadeným bez veľkých problémov
Pomôžte svojim pracovníkom vzájomne sa od seba učiť
Ťažký rozhovor: ako zabezpečiť, aby vaša správa “došla”
Ktorú zručnosť si chcete rozvinúť ako ďalšiu?
“Medúza” – bezpečný spôsob, ako vrátiť diskusiu k téme

Kútik pre osobnosť:
Keď sa život akoby spikol proti nám

Impressum:
Manažér.
Štvrťročník pre rozvoj riadiacich pracovníkov. Ročník dvadsiaty piaty. Zošit 96. Dátum vydania: jún2020. Uzávierka čísla: 15. 6. 2020.

ISSN 1335-1729.

Vydáva: ibis partner Slovakia s.r.o. (IČO 36 784 893), http://www.ibispartner.sk.

Redakcia: Helena Reháková. Adresa redakcie: ibis partner Slovakia s.r.o., Bradáčova 7, 851 02 Bratislava, tel.: (02) 6453 7531, e-mail: manazer@ibispartner.sk.

Inzercia/propagácia/ponuky spolupráce: Ivan Burger, e-mail: trening@ibispartner.sk.

Cena prístupu do databázy článkov (vrátane starších zošitov) je na pol roka 15,- € a každý ďalší polrok pri predĺžení len 10,- €; ročné predplatné (“členstvo”) je 25,- €. Oboje možno aktivovať tu alebo cez ikony vpravo na stránke. Záujemci (aj bez členstva) si môžu aktivovať aj notifikácie, ktoré sa im pošlú zakaždým, keď sa objaví nový článok.

Rukopisy neprešli jazykovou kontrolou. Za príspevok zodpovedá autor. Články označené logom firmy sú platená reklama.

Uzávierka najbližšieho čísla: 10. 9. 2020.

Zdroje použité v tomto čísle: Entrepreneur.com;  Harvard Business Review, Hypeinnovation.com,  TalentSmart.

 6,334 total views,  10 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.