Manažér 98 (3/2020)

S posledným dňom septembra sa objavuje aj jesenný zošit Manažéra. Toto číslo je venované neurčitostiam na pracovisku, ktoré v rámci pandémie COVID-19 menia náš pracovný život. Toho sa dotýka aj rozhovor s Evou Babitzovou v rámci rubriky Vzory, ktoré inšpirujú. Ivan Košalko pokračuje v rozprávaní o chybách, ktorých sa lídri dopúšťajú, a začína novú rubriku Koučing rozhovorom s Dagmar Kéryovou, Eva Gáboríková sa v tomto zošite venuje indickej kultúre, Ivan Burger rozoberá situačné koučovanie a popri tom nájdete aj články o podnikovom  vzdelávaní, o vední ľudí v rôznych situáciách a o veľkej  bolesti dnešných podnikov – o prehnane zmierlivých manažéroch či narcistických podriadených.

Slovo na úvod

Milí čitatelia,

pomaly sa blížime k Manažéru 100 a “stovka” vyzerá  ako to správne číslo, kedy sa dá bilancovať – a ukončiť. 

Keď začal Manažér v roku 1996 vychádzať, neboli by sme verili, že sa udrží tak dlho a že si vybuduje takú vernú čitateľskú obec… ale podarilo sa. Ďakujeme tým, čo nás sprevádzali po všetky tie roky a ukazovali nám, že aj keď času na čítanie nezostáva veľa, ak prinesiete obsah, ktorý stojí za to, tak si naň ľudia ten čas nájdu.

Zošit 100 vyjde na jar 2021 a bude posledný. Preto už neprijímame nové predplatné a ak ste si predplatili časopis na dlhšie než do marca 2021, skontaktujeme sa s Vami a alikvotnú  časť predplatného Vám vrátime.

A pevne veríme, že na časopis budete spomínať v dobrom. 🙂

Ivan Burger a Helena Reháková
ibis partner Slovakia

Z obsahu:

Hovorí sa o tom:
Dávate svojím zamestnancom dostatočnú istotu?
Ako viesť iných, keď sa pravidlá sústavne menia

Vzory, ktoré inšpirujú:

Eva Babitzová: Z času na čas každý manažér potrebuje prehrať

Meno Eva Babitzová nie je čitateľom neznáme: manažérka, novinárka, obchodná riaditeľka, šéfka promotion – ale hlavne dlhoročná generálna riaditeľka Rádia Expres a človek, ktorý nepozná prehry, len dočasné prekážky a predefinovanie pôvodných východísk.

Líderstvo:
Ako dobrý líder zvestuje ľuďom zlé správy

Ak  sa spýtate hocijakých desiatich lídrov, že čo je najťažšia časť ich práce, tak vám pravdepodobne deväť odpovie, že “prinášanie zlých správ”. Avšak práve tieto situácie definujú skutočne nasledovaniahodných a inšpiratívnych lídrov. Keď dokáže líder priamo podať aj tú najdrsnejšiu realitu, ľudia celkom správne predpokladajú,  že rovnakú odvahu prejaví aj v  ostatných  oblastiach života.

Od talentov k silným stránkam:
Čo by líder robiť nemal V.

Zlozvyky, ktoré Ivan Košalko vybral do piatej časti svojej minisérie, sa týkajú talentov, ktoré nazýva “ťažké”. Ťažké preto, lebo ich nesprávne použitie, resp. ich slepé miesta sťažujú život nielen ich „majiteľom“, ale najmä ľuďom, ktorí s nimi pracujú a žijú.

Multikultúrny biznis:eva gaborikova foto
Čo by ste mali zapnúť a vypnúť pri virtuálnej spolupráci s kolegami z Indie?

Ľudia sa nedajú zapnúť a vypnúť ako počítače! Kouč medzikultúrnej komunikácie Eva Gáboríková vám poradí, čo by ste mali vedieť ak spolupracujete s kolegami z Indie.

Vedieme k výkonnosti: 
Ako viesť a koučovať narcisa?

Motivujeme, inšpirujeme a ovplyvňujeme: 
Sedem manažérskych chýb, ktoré vám odoženú cenných ľudí

Dosahujeme ciele: 
Ako si upraviť deň, aby ste boli produktívnejší

Zlepšujeme:
Ako robiť hodnotenie výkonnosti vhodným spôsobom

Pre HR manažment:
Ako zvýšiť účinnosť tréningov na pracovisku

Nie všetci zamestnanci budú prirodzene motivovaní účastniť sa tréningov – a to ani vtedy, ak ich nutne potrebujú a téma tréningu ich bytostne zaujíma. Ak dokážete nadizajnovať tréning tak, aby účastníci dostali pocit, že patria k niečomu väčšiemu, že ich podmienky sú podobné ako podmienky iných a že na nich záleží, nesmierne zlepšíte ich zážitok z tréningu.

Koučing:
Dagmar Kéryová: Keď sa ľudia odpájajú od firiem

Prvým hosťom Ivana Košalka v jeho novej rubrike Koučing je Dagmar Kéryová, Life&Business Co-Active Coach a spoluzakladateľka a partnerka projektu Mysliteľňa, ktorá v rokoch 2014-2016 pôsobila ako prezidentka ICF Slovak Chapter. 

Pod lupou:
Vediete pomocou príbehov?

Príbehy na nás pôsobia trojako. Najprv upútajú pozornosť počúvajúceho a dostanú ho do mentálnej spoluúčasti na tom, čo  rozprávate. Pritom ovplyvňujú myšlienky, pocity a správanie počúvajúceho, čím s ním robia aj tretiu vec – transformujú ho z jedného stavu do iného. A presne o tomto je aj vedenie ľudí!

Z praxe:
Riadiaci štýl a situačné koučovanie

Chodí si váš pracovník pýtať rozhodnutia, ktoré by mohol urobiť aj sám? Postupoval tentoraz inak a dosiahol dobrý výsledok? „Naletel“ okolnostiam a nedosiahol čo bolo treba? Ide do ťažkej úlohy? Ivan Burger ukazuje na konkrétnych situáciách, ako sa dá náš obvyklý riadiaci štýl obohatiť o situačné koučovanie.

Tipy, triky, techniky:
Ako lídri najlepšie uriadia vnútrotímové konflikty
Ako riadiť niekoho, kto je starší od vás?

Kútik pre osobnosť:
Keď sa vyhýbame sporom: prílišná zmierlivosť až nepriebojnosť

Impressum:
Manažér.
Štvrťročník pre rozvoj riadiacich pracovníkov. Ročník dvadsiaty piaty. Zošit 98. Dátum vydania: september 2020. Uzávierka čísla: 15.9. 2020.

ISSN 1335-1729.

Vydáva: ibis partner Slovakia s.r.o. (IČO 36 784 893), http://www.ibispartner.sk.

Redakcia: Helena Reháková. Adresa redakcie: ibis partner Slovakia s.r.o., Bradáčova 7, 851 02 Bratislava, tel.: (02) 6453 7531, e-mail: manazer@ibispartner.sk.

Inzercia/propagácia/ponuky spolupráce: Ivan Burger, e-mail: trening@ibispartner.sk.

Cena prístupu do databázy článkov (vrátane starších zošitov) je na pol roka 15,- € a každý ďalší polrok pri predĺžení len 10,- €; ročné predplatné (“členstvo”) je 25,- €. Pozor: Časopis svojím 100. číslom ukončí svoju činnosť. Odporúčame už si neaktivovať ďalšie predplatné.

Rukopisy neprešli jazykovou kontrolou. Za príspevok zodpovedá autor. Články označené logom firmy sú platená reklama.

Uzávierka najbližšieho čísla: 10. 12. 2020.

Zdroje použité v tomto čísle: Entrepreneur, Forbes, Harvard Business Review, LinkedIn, Management Today, Training Magazine.

 4,249 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.