Manažéri po štyridsiatke – čo ich motivuje?

Nakoľko spokojní sú manažéri rôznych úrovní, ktorí už prekročili štyridsiatku, so svojou prácou? Aké motívy u nich rozhodujú? Je pre nich vhodný ešte osobný rozvoj? A vidia sa manažéri rovnako, ako ich vidia ich HR špecialisti?

Odpovede poskytuje prieskum, o ktorom píše Personalführung 7-8/2015. Podľa neho sú manažéri, ktorí to dotiahli až do „boardu“, najviac spokojní s vlastnou činnosťou a kariérou. Najmenej spokojná je úroveň tesne pod nimi, ktorej najviac chýba ocenenie. Možná interpretácia: sú nespokojní, pretože to nedotiahli na vrchol a po štyridsiatke je už len malá šanca, že to ešte dotiahnu vyššie.

A od čoho závisí spokojnosť manažérov? Vedú obsah práce, možnosti ovplyvňovania a sloboda rozhodovania. Status, rozvoj a plat sú ďaleko za nimi. Prekvapivo sa však medzi najpopulárnejšími nachádza sociálna klíma… Možno po tom, ako sa už vypracovali, odrazu manažéri zisťujú, že potrebujú okolo seba aj ľudí, s ktorými by si rozumeli.

A práve v tejto oblasti sa najmenej kryje sebavnímanie manažérov a obraz, aký o nich majú HR-isti. Tí totiž sú presvedčení, že manažérov motivuje predovšetkým status, kým sociálnu klímu považujú za nezaujímavý motivátor.

Je zvláštne, ako veľmi sa dokážu odlišovať názor manažérov a názor ľudí, ktorí sa starajú o spokojnosť manažérov. Ukazuje to, že by nebolo od veci, keby si HR-isti a manažéri častejšie poskytovali spätnú väzbu. Obraz, ktorý majú HR-isti o sebe a vlastných aktivitách, totiž tiež len čiastočne zodpovedá tomu, čo si myslí manažment…

 

 2,178 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.