Mandát pre IT budúcnosti

Susan Crammová, prezidentka Valuedance, tréningovej firmy pre manažment z oblasti IT, načrtla budúcnosť IT útvarov v podnikoch ako celkom novú paradigmu. Tvrdí, že technológia otvorila dvere novým inováciám, ale naša schopnosť inovovať je obmedzená. To preto, že všetky inovácie dnes do istej miery závisia od technológie. A keďže do hry vstupuje v čoraz vyššej miere internet, nesmierne tým urýchľuje technologické nároky. Má potenciál rýchlo spájať podniky, procesy, ľudí, počítače a iné zariadenia, ktoré dnes pracujú unisono. Potenciál inovácií zakladajúcich sa na IT technológiách je teda prevratný.

Na druhej strane, schopnosť inovovať je dnes výrazne oklieštená. Vyše 70% zdrojov IT sa venuje podporovaniu včerajšku miesto toho, aby sa zaoberalo tým, ako môže vyzerať zajtrajšok. Sústreďujú sa na udržiavanie hardvéru, softvéru a telekomunikačných zariadení. To však značí, že len asi 30% zdrojov v oblasti IT sa môže vynaložiť na to, aby pracovali s rôznymi oblasťami podniku a experimentovali s rôznymi technologickými aplikáciami. Výsledkom je, že manažéri sú nútení „šórovať“, aby sa im ušla ich kvapôčka IT zdrojov, kým trh založený na spolupráci a konektivite si vyžaduje dramatické zvýšenie inovačných kapacít.

Skutočná príležitosť pre podniky spočíva v tom, že v otázkach IT siahnu aj po zvyšku organizácie, nielen po svojom IT útvare – po tých 90% pracovníkov, ktorí nie sú ITčkári, ale používajú IT pri práci. Toto sú skutočné zdroje inovácie, pretože prichádzajú z „línie“, kde sú v dennom styku so zákazníkom.

Táto skupina sa už vo vysokej miere skamarátila s informačnými technológiami a kladie vysoké požiadavky na to, čo IT pre nich môže urobiť a ako rýchlo to potrebujú. Mnohí títo užívatelia sú zruční a skúsení a chceli by mať väčšiu kontrolu nad IT. (Užívatelia vždy chcú mať väčšiu kontrolu nad IT.) A mnohí z nich si už vytvorili „tieňovú“ IT podporu a zapodievajú sa novými IT technológiami bez toho, aby do toho zaťahovali IT útvar.

V budúcnosti by malo byť úlohou IT dopomôcť útvarom k väčšej samostatnosti a svojprávnosti a dať im nástroje, ktoré chcú a potrebujú na to, aby mohli inovovať. To dosiahnu tým, že prestanú pre útvary robiť veci, ktoré si útvary môžu urobiť vo vlastnej réžii. Sem patria tlačenie reportov, tréningy užívateľov, spravovanie hesiel a inštalačných a prístupových práv užívateľov k rôznym aplikáciám. Keď si tieto veci začnú spravovať samotné útvary, dostanú oveľa vyššiu úroveň služby ako obvykle a útvaru IT to uvoľní zdroje na aktivity pre podnik oveľa podstatnejšie.

 

 4,136 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.