Mária Ježíková: Lídri musia rásť

Mária Ježíková, HR Manager, IAC Group (Slovakia) s.r.o.:

V súčasnosti takmer všetci zamestnávatelia, minimálne však tí na západnom Slovensku, riešia problém nedostatku zamestnancov a vymýšľajú stratégie a metódy, ako rozšíriť, prípadne doplniť svoje tímy ľudí. A to bez ohľadu na to, či sa jedná o špecialistov, alebo operátorov výroby. Pán Marshall Goldsmith, americký autor mnohých kníh o manažmente tvrdí: „To, čo nás dostalo sem, nás nedostane tam.“ Ja s týmto tvrdením súhlasím, ťažkým časom sa treba prispôsobiť a teda je potrebné prispôsobiť, možno aj zintenzívniť starostlivosť o našich zamestnancov. Ak aj niektorí lídri doposiaľ nemuseli riešiť vysokú fluktuáciu zamestnancov neznamená to, že sa touto hrozbou dnešných dní nemusia vôbec zaoberať.

Veľa sa už toho popísalo o leadershipe, o tom, kto je dobrý líder a ako zanietenosť zamestnancov môže pozitívne ovplyvniť výsledky spoločnosti. Peniaze, plat a benefity sú veru silným motivátorom pre živiteľov rodín, platcov hypotekárnych úverov alebo jednoducho aj pre materialisticky orientovaných ľudí.

Ale vzácnejší je líder, na ktorého sa môže podriadený spoľahnúť, vie že bude za ním stáť a posúvať ho ďalej a najmä že sa bude zaujímať o jeho pracovné problémy a ukáže mu cestu ako ich riešiť.

Vyjsť zamestnancovi v ústrety, počúvať jeho nápady a ponúkať mu možnosti naučiť sa niečo nové je pre väčšinu ľudí minimálne rovnako motivujúce ako napr. spravodlivá mzda. Ak nie viac.

Pre mňa starostlivosť a zaujímanie sa o zamestnancov tvorí základnú podstatu leadershipu a teda aj prostriedok k tomu, ako si udržať svojich zamestnancov a prilákať k sebe tých najlepších. Verím, že v dnešnej dobe sú hlavným kľúčom k úspechu najmä dobrí a silní lídri. Čím lepší tím lídrov pracuje vo firme, tým viac je v nej zapálených zamestnancov a teda o to viac sa darí plniť podnikové ciele. Konkurencia rastie. To, čo stačilo doposiaľ už viac nestačí. Musíme rásť rýchlejšie. Naši lídri musia rásť.

 4,564 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.