Michaela MURÁRIKOVÁ, Asseco Central Europe, a. s.:
Štyri dohody od M. Ruiza som čítala za posledné roky 3-krát, no až pri treťom čítaní mi dohoda „Neber si nič osobne“ zarezonovala natoľko, že mi významne prekopala môj pohľad na medziľudské vzťahy a komunikáciu. Predovšetkým v pracovnom kontexte mi umožnila viac porozumieť konaniu druhých, ale v neposlednom rade aj lepšie spoznať seba.
Dohoda popisuje fenomén „osobnej dôležitosti“ a tendenciu ľudí žiť v sebeckom presvedčení, že všetko s nimi súvisí. Autor veľmi jednoducho opisuje, že čokoľvek druhý voči nám koná alebo hovorí, vypovedá viac o ňom, ako o nás. Vychádzajúc z tejto tézy, by sme sa už tým pádom nikdy nemali mať dôvod uraziť, nahnevať či ísť do konfliktu.
Ako človeku, ktorý si zvykol brať veci priveľmi k srdcu, sa mi toto tvrdenie zdalo na prvý pohľad až príliš idealistické. Urobila som si preto zo zvedavosti vlastný prieskum, ako sa na túto ideu pozerá moje okolie, ale dostalo sa mi rozporuplných reakcií. Rozhodla som sa preto podrobiť ju skúške v praxi. Začala som si zámerné všímať situácie, ktoré by mi kedysi nedali spať, a zistila som, že je to skutočne tak. A naopak, vždy keď som mala tendenciu niekoho kritizovať, uvedomila som si, že to s druhým človekom nemá nič spoločné. On bol len zrkadlo, ktoré ma malo nasmerovať na zreflektovanie toho, čo tá kritika hovorí o mne samotnej.
Táto dohoda mi prišla vhod práve v čase, kedy som si sama v sebe riešila otázku, do akej miery má byť HR obľúbencom v očiach zamestnancov. Dnes už viem, že ak si má HR plniť svoje poslanie plnohodnotne, musí sa vyrovnať s tým, že len málokedy sa podarí uspokojiť všetky strany. A že si to nemôže brať osobne. Umožnilo mi to predísť mnohým nedorozumeniam, možno aj konfliktom a naopak, lepšie pochopiť prežívanie a správanie ľudí v mojom okolí. Umožnilo mi to vytiahnuť svoje ego a vložiť viac srdca do vzťahov. V žiadnom prípade som týmto nezanevrela na spätnú väzbu zo strany druhých ľudí. Pokiaľ je konštruktívna, je rozhodne na mieste sa ňou zapodievať. Som však presvedčená, že zvnútornenie tejto idey by prospelo aj manažérom u nás v spoločnosti byť empatickejší a vnímavejší.
Čítala som niekoľko odlišných interpretácií tejto dohody, no mne dáva zatiaľ zmysel takto. A už teraz sa teším, ak v nej objavím i ja neskôr ďalšie rozmery.
Foto pochádza z tlačovej verzie časopisu.
5,181 total views, 6 views today