Motivujúcejšie sú ciele typu “interval”

Keď svojmu tímu stanovujete ciele, mali by sa dať nielen dosiahnuť, ale by mali motivovať k zvýšenému nasadeniu – mali by byť “náročné”.

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je z blogu zo 17. 2. 2015.

Ak sú príliš jednoduché, ľudia ich berú na ľahkú váhu a nevenujú im svoju plnú pozornosť; ak vyzerajú príliš náročne, možno nebudú mať odvahu nasadiť všetko a pri prvej ťažkosti to vzdajú. V oboch prípadoch ich oberáme o potešenie z toho, že niečo dosiahli, že nasadili a podarilo sa im prekonať vnímanú prekážku.

Jednoduché ciele (napr. dosiahnutie čísiel – počet vyrobených kusov, počet uzatvorených kontraktov a podobne) veľmi často spadnú na jednu alebo na druhú stranu – buď sú rutinné (a tým nezábavné), alebo sú ťažko dosiahnuteľné (a tým znervózňujú a vyvolávajú pochybnosti o vlastnej hodnote).

Ak potrebujete svoj tím motivovať k výkonom, používajte radšej ciele vyjadrené ako interval – so spodnou hodnotou prípustnosti a vrchnou hodnotou nad očakávania. Ak chcete, aby váš pracovník založil nových 20 klientských kont, dajte mu za cieľ založiť 18 – 22 kont. Tí menej odvážni si trúfnu a posnažia sa dosiahnuť aspoň tých 18, tí odvážnejší sa okamžite zamerajú na hornú hranicu. Na konci hodnoteného obdobia budú mať oba typy pracovníkov pocit, že zabojovali a pravdepodobne aj, že sa im podarilo.

 

 2,790 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.