Naučte svoj tím škriepiť sa produktívne!

Konflikty môžu byť veľmi nepríjemné, ale ak jeden s druhým večne súhlasíme, nedokážeme nájsť tie najlepšie riešenia problémov, ani sa nedopracujeme k tým najlepším nápadom.

V článku How to Debate Ideas Productively at Work uvádza Shane Snow zopár pravidiel, ktoré manažérom pomôžu naučiť členov svojho tímu nesúhlasiť produktívnym spôsobom.

Takto dosiahnete, aby sa debaty vo vašom tíme držali témy a zostávali na profesionálnej rovine:

  • Pripomínajte, že ste všetci členovia jedného tímu. Cieľom diskusie nie je, aby jeden dokazoval inému, že on má pravdu a ten druhý sa mýli. Cieľom nie je vyhrať nad niekým iným; cieľom je spoločne čo najlepšie vyriešiť problém.
  • Držte sa faktov. Dbajte, aby ľudia svoje nápady obhajovali na základe jasnej a zdravej logiky, nie obrovským rečnením alebo zdvíhaním hlasu.
  • Hovorte o veci, nie o osobe. Dohliadnite, aby sa pracovníci nevyjadrovali znevažujúco k osobe autora myšleinky, ak sa im myšlienka nepozdáva. Zatrhnite v zárodku prejavy ako “a to ti kto povedal?” či “a to máš odkiaľ?”, ktoré slúžia jedine na znemožnenie hovoriaceho a dokázanie si vlastnej nadradenosti. Hľadajte za všetkým dobrý úmysel a nechajte si veci vysvetľovať tak dlho, až ho v tom nájdete.
  • Nevystupujte ako majiteľ jedinej správnej mienky. Rešpektujte názor každého, aj keď s ním možno nesúhlasíte – ale viac očí má viac uhlov pohľadu a ak sa navzájom doplnia, môže vzniknúť úplne nový nápad. Neváhajte zmeniť názor, ak zistíte, že ten pôvodný nebol najvhodnejší.

 1,133 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.