Nechcite riadiť zmenu! Nechajte svoju organizáciu vyvíjať sa!

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je zo SuperTipu 11 (2003):

Organizačná evolúcia. Nový trend? Kdeže! Poobzerajte sa okolo seba a nájdete mnoho organizácií, ktoré sa vyvíjali, aby dokázali zvládnuť ustavičné premeny. Vlastne všetky firmy, ktoré prežili obdobia recesie, museli si vytvoriť mechanizmy, ako sa so zmenami vysporiadať…

A ak sa pozriete na niektoré „nesmrteľné“ firmy ako GE, Wal-Mart a IBM, možno objavíte istú formu evolúcie, tvoriacu samotnú podstatu ich dlhovekosti. Áno, jedným z dôkazov, že firmy sa vyvíjajú, je ich schopnosť prežiť aj navzdory zmenám v prostredí a zmenám v štábe.

Organizácie nie sú precízne naprojektované ekonomické mašinérie pôsobiace v stabilných a predvídateľných podmienkach. Ako hocijaký iný živočíšny druh, aj organizácie sú žijúce organizmy. Sú to adaptívne systémy, prepojené a interagujúce s inými živými a adaptívnymi systémami a ich ustavične sa meniacim spôsobom života. Neriadia zmenu – vysporadúvajú sa s ňou pomocou evolúcie.

Pre schopnosť organizácií vyvíjať sa sú kľúčové tieto faktory:

 • Existenčné oprávnenie – jediný a najzákladnejší, nemenný dôvod, pre ktorý organizácia existuje. Bez tohto dôvodu (nazývame ho aj misia firmy) nemá organizácia právo prežiť v danom prostredí.
 • Učenlivosť, teda schopnosť učiť sa alebo sa zbavovať nevhodných návykov tým, že sa celý systém podriaďuje sérii disruptívnych zmien – zámerne alebo náhodne – a svoje poznanie o tom, čo funguje, premieňa na nový spôsob života. Niektoré zo symptómov efektívne sa vyvíjajúcej organizácie sú:
  • Úprimná viera vrcholového manažmentu v samovývoj organizácie a odhodlanie podporiť tento samovývoj.
  • Ohľady na zabehané zvyklosti a ochota zmeniť zvyky, ak nevedú k želaným výsledkom.
  • Pozitívna spätná väzba na posilnenie počiatočných úspechov pri celopodnikovom učení sa zo skúseností.
  • Pracovníci poháňaní vôľou prekonať strach zo zmeny (netreba príkazy alebo dodatočnú motiváciu).
 • Sústavný empowerment pracovníkov cez:
  • zosúladenie individuálnych cieľov a vízií s podnikovými
  • sústavný rozvoj kompertencií potrebných pre samorozvoj
  • vytváranie priepustných hraníc medzi útvarmi pre podporu prieniku poznatkov
  • podporovanie procesu prirodzeného výberu pri tvorbe a udržiavaní pracovných vzťahov
  • spoliehanie sa viac na podnikateľský inštinkt ako na osvedčené postupy.

 1,204 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.