Neprehliadajte starých pracovníkov

Dnes, kedy sa pracuje najdlhšie v dejinách, treba si starých pracovníkov vážiť.

Na pracovisko dochádza čoraz viac mileniánov a čoraz viac boomerov odchádza do dôchodku. Napriek tomu sa priemerný vek pracovníkov neznižuje, ale narastá. Môže za to celosvetové posúvanie hranice odchodu do dôchodku. Americký štatistický úrad odhaduje, že okolo roku 2024 budú pracovníci nad 65 rokov tvoriť asi štvrtinu pracovnej sily.

Starší pracovníci prinášajú podnikom aj výhody:

  • Sú fokusovaní. Nepozerajú, kde by mali lepšiu kariéru. Koncentrujú sa na vlastnú prácu.
  • Sú lojálni. V staršej vekovej skupine je vyššia spokojnosť s vlastnou prácou ako u mladších ročníkov. Preto zostávajú u zamestnávateľa dlhšie.
  • Sú dobrí lídri. Sú zručnejší v priamej komunikácii, čo je zručnosť, ktorú mnohí mileniáni postrádajú.
  • Majú sieť známych. Vďaka dlhšiemu pracovnému životu si vybudovali profesionálne vzťahy, po ktorých môžu siahnuť.
  • Sú pružní. Už nepotrebujú utekať domov nakŕmiť deti. Preto nemajú problém prispôsobiť sa nekonvenčným pracovným situáciám.

Starí pracovníci teda ešte dlho nepatria do starého železa. Na trhu začína panovať nedostatok odborníkov – a vy odborníkov potrebovať budete! Preto neodpudzujte starých pracovníkov – vytvárajte im podmienky, v ktorých sa budú cítiť ocenení.

Postarajte sa, aby podniková kultúra bola voči starým pracovníkom ústretová. Podporujte zdieľanie poznatkov a skúseností medzi rôznymi vekovými skupinami. Oceňujte prínos každej vekovej skupiny. Pri manažmente talentov sa nezaoberajte len mladými. Postarajte sa, aby v podniku nefungovali pokrivené stereotypy, ktoré ukazujú starých pracovníkov v negatívnom svetle. Umožnite aj starým pracovníkom zažívať ešte pracovné úspechy.

Buďte opatrní pri hľadaní pracovníkov, aby ste si neodpudili staršie ročníky. Na rozdiel od mladších, ktorí skúšajú šťastie, ak starý pracovník vidí v inzeráte požiadavky, ktoré nespĺňa, neozve sa.

Ak výslovne hľadáte starších pracovníkov, vyskúšajte tieto metódy:

  • Osobné odporúčania a profesionálna reputácia.
  • Spolupráca s profesnými združeniami, ktoré združujú aj seniorov.
  • Personálne agentúry špecializované na starších pracovníkov.
  • Lokálne organizácie dôchodcov.

 1,346 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.