Nepríjemná úloha? Skúste urobiť aspoň prvý krok

Všetci máme úlohy, do ktorých sa nám nechce, alebo ktoré nás desia – a tak ich stále odsúvame a otáľame s ich splnením. Skutočnosť je však taká, že väčšina z nich nie je taká zlá, ťažká alebo nechutná, ako sa nám pôvodne zdalo…

Rozčleňte si nepríjemnú činnosť na drobné kroky, ktoré vo vás ešte nevyvolajú odpor.

Existujú overené praktiky, ako zmierniť otáľanie. Jedna z nich je začať nejakou drobnosťou. To, čo pred sebou tlačíte, nemusíte urobiť hneď a celé. Sústreďte sa len na prvý krôčik. Ako vyzerá úloha? Prečo vás odpudzuje? Povedzte si, kedy by ste cítili menší odpor. Keby ste sa jej venovali maximálne hodinku? Alebo 30 minút? Skráťte tú dobu tak, aby ste za ňu dokázali niečo urobiť, ale aby ste sa pritom necítili nepríjemne. Potrebujete napísať správu? Tak si urobte len prvý slajd alebo načrtnite štruktúru. Rozčleňte si nepríjemnú činnosť na drobné kroky, ktoré vo vás ešte nevyvolajú odpor.

Len čo začnete, pravdepodobne zistíte, že to, čo ste považovali za nemožné alebo nepríjemné, sa dá celkom dobre zvládnuť. A tým, že budete pracovať na drobných kúskoch v čase, si zabezpečíte napredovanie – a len čo získate pocit, že s nepríjemnou úlohou napredujete, vzrastie i vaša motivácia dokončiť ju.

 3,988 total views,  6 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.