Novoročné predsavzatia: čo by ste povedali na digitálny detox?

Nový rok začal – tá správna doba na novoročné predsavzatia pre rok 2018. Dve nemecké  ankety portálu Indeed a inštitútu Forsa ukazujú, čo si najčastejšie predsavzali Nemci v oblasti práce i súkromia.

Asi polovica respondentov portálu Indeed uviedla, že v roku 2017 nevyužili naplno svoje možnosti zamestnania. Takmer polovica sa chystá v roku 2018 viac angažovať v projektoch a viesť ich a 28% dokonca chce trochu utlmiť súkromný život, aby mali viac času a energie na kariéru.

Podľa inštitútu Forsa si zas viac ako polovica Nemcom praje menej stresu. Takmer toľko respondentov plánuje viac času tráviť s rodinou a priateľmi a 53% respondentov sa chce viac venovať športu.

No napriek tomu, že všetci chcú mať menej stresu, len asi 18% si predsavzalo menej visieť na mobile, sociálnych sieťach a internete. Pritom odborníci odporúčajú čo najviac obmedziť “mediálny konzum”, ak sa chcete vyhnúť stresu, pretože jeden z najväčších stresorov súčasnosti je pocit, že musíte byť 24 hodín denne zastihnuteľní na mobile alebo internete.

Pritom by bolo rozumné aj v práci cielene “nebyť online” na istú dobu. Sociálna psychológia na efekte “mere presence” (len byť prítomný) doložila, že komplexnejšie úlohy riešime lepšie, keď pracujeme sami a bez vyrušovania. Keď okolo seba čo len máme iných ľudí (aj bez toho, aby hovorili), skĺzavame do stavu štiepenej pozornosti, ktorá pri rutinných úlohách síce môže zlepšiť našu výkonnosť, ale pri náročnejších úlohách má negatívne dopady. Rovnako silný rušivý faktor predstavujú aj SMSky a sústavné pípnutia, keď dostaneme e-mail.

Aké predsavzatie ste si do nového roka dali vy? Ak ešte nijaké, možno by bolo dobré pošpekulovať, či by ste si nepredpísali “digitálny detox”…

 3,882 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.