Koľko osobného rastu by mali očakávať lídri od svojich ľudí i od seba samých? Je fér požadovať od novoprijímaných ľudí osobný rast ako podmienku toho, že zapadnú do podnikovej kultúry? A čo môžu urobiť vrcholoví manažéri, aby napomohli tomu, že sa ľudia budú hýbať vpred?
Vo videu sa Eileen Fisherová, zakladateľka a riaditeľka rovnomennej módnej línie, zapodieva týmito otázkami. Vo firme vyštartovala sériu workshopov, na ktorých sa rozoberal osobný rast pracovníkov. Podnik potrebuje vysokú úroveň individuálneho nasadenia a schopností, aby dosahoval ciele globálnej expanzie, kvality produktov, environmentálnej udržateľnosti a istej úrovne pracovných podmienok u dodávateľov. Ale E. Fisherová si uvedomila, že nemôže čakať vysoký osobný rozvoj od podriadených, pokiaľ ho nepredvedie ona sama – a sem patrila i ochota začať riešiť niektoré citlivé otázky, ktoré sa za roky existencie v podniku s 1.200 zamestnancami nazbierali.
Aby toto dosiahli, používa podnik isté cvičenie z SPT, social presencing theatre, čo je metóda, ako pochopiť súčasnú realitu a preskúmať budúce možnosti. SPT bola vyvinutí pod vedením Arawany Hayashiovej a Otta Scharmera. Cvičenie je zachytené aj vo videu. Pracovníci sa zoskupia do akejsi “živej sochy”, ktorá predstavuje ich vzájomné vzťahy tak, ako ich oni vnímajú. Získajú porozumenie pre to, ako oni ovplyvňujú svoju pozíciu. Podľa slov E. Fisherovej toto cvičenie zmenilo jej vlastný postoj k vzťahu s podriadenými.
Hlavné myšlienky z videa:
- Firma rástla rýchlo, tým sa zvyšoval tlak na ľudí a ľudia sa dostávali do stresu.
- Firma si začala klásť otázku, kam vlastne idú. Fisherová to spojila so svojou osobnou otázkou, čo je jej osobný záujem, prečo toto všetko robí, čo je pre ňu skutočne dôležité.
- Súčasne sa Fisherová pokúšala vnímať realitu očami podriadených – kde vidia veci inak, čo môže firma urobiť pre udržateľnosť rastu a čo môže urobiť pre svojich pracovníkov. Čo by to znamenalo, keby každý v podniku mal prístup k tomuto aspektu osobnej transformácie – k predstave nájsť zmysel v tom, čo robia?
- Využili metódu social presencing theatre. Počas týchto aktivít videli prekážky, ktoré každý človek prináša so sebou na pracovisko. Naše správanie na pracovisku ovplyvňuje správanie všetkých ostatných naokolo. Veľká časť z toho, čo cez deň robíme, nie je reakcia na prítomný okamih, ale je to naša reakcia na niečo, čo sa nám stalo kedysi v detstve, na minulé skúsenosti a zážitky. Vďaka týmto zážitkom reagujeme istým spôsobom – a ten spôsob môže predstavovať prekážku jednak pre dosahovanie spoločných cieľov, ale aj pre bezproblémový kontakt a spoluprácu s ostatnými.
- Preto je taká dôležitá osobná transformácia – ochota meniť zabehané zvyklosti a presvedčenia a prispôsobovať ich tomu, čo potrebujeme dosiahnuť. Potrebujeme si začať uvedomovať, ako reagujeme na iných ľudí a ich zvláštnosti; akým spôsobom nás títo ľudia ovplyvňujú vo vlastnej výkonnosti.
- Niektoré z týchto vecí idú viac do hĺbky, než je na pracovisku bežné. Na druhej strane, oslovujú skutočnú podstatu problémov. Problémy sa neošetrujú len racionálne, ale ide sa priamo na ich koreň. Na to firma zaviedla “learning laboratories”, ktoré umožňujú hlbšiu prácu ľudí na tom, čo skutočne prekáža hladkej spolupráci, životu, aký chcú mať a robeniu toho, čo naozaj chcú robiť.
“Najprv potrebujeme vedieť, kto skutočne sme – čo je samo o sebe ťažké -, vedieť, na čom nám naozaj záleží, čo je pre nás naozaj dôležité… a to je niečo, na čom pracujem dennodenne.”
1,515 total views, 1 views today