Otvorene aj o nepríjemných veciach

Je ľahké kritizovať manažérov, ktorí zatvárajú oči pred nepríjemnou realitou, ale popravde to robievame kedy-tedy všetci, obvykle celkom nevedome. Aby ste zabezpečili, že aj nepríjemné veci sa budú skúmať s potrebnou hĺbkou detailu, nájdite si spôsob, ako k takýmto témam pristupovať.

Zatváranie očí je zriedkavejšie v prípadoch, kedy nepríjemnú vec skúma tím a snaží sa namodelovať čo najviac rôznych uhlov pohľadu (napr. technika šiestich klobúkov Edwarda de Bono), keď sa programovo spochybňujú a analyzujú predpoklady, z ktorých vychádzame, a keď si vizualizujeme prepojenia riešenej veci na iné veci (napr. technikou mind map).

Takisto nepredpokladajte, že všetci vidia svet tými očami, čo vy. Fakty a dáta si v mysli každý z nás interpretuje a používame rôzne kritériá pri ich analýze. Každý z nás má svoje vlastné skúsenosti, obavy a preferencie a jednu vec hodnotí vyššie ako inú, prípadne máme tendenciu niečomu vôbec nevenovať pozornosť, čo je pre iného človeka dôležité. Kým problém zostáva len v našej hlave, sme otrokmi svojho vnútorného nastavenia; len čo sa naučíme predložiť ho na diskusiu tímu, naše slepé miesta vykryje ostrozrakosť niekoho iného a problém sa obvykle zredukuje na riešiteľnú situáciu.

 1,384 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.