Peniaze nie sú jediný problém

dňa

Niekedy sa cítime v živote “zavrznutí” – ako keby sme sa nedokázali pohnúť vpred, nech sa snažíme, ako sa snažíme… Noah St.John, ktorý pracuje často s podnikateľmi a vrcholovými manažérmi, rozpoznáva na osobnej rovine štyri typy “podnikateľského zavrznutia”:

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je z niekdajšieho blogu a 25. apríla 2016.

  1. časovo zavrznutý (time stuck): nemám čas robiť tie veci, ktoré by som chcel,
  2. výkonnostne zavrznutý (energy stuck): chýba mi sila/energia na to, aby som robil to, čo chcem (vyčerpanosť, únava),
  3. vzťahovo zavrznutý (relationship stuck): nemám tých správnych ľudí okolo seba, aby som mohol robiť to, čo chcem; nepoznám tých správnych ľudí,
  4. finančne zavrznutý (money stuck) – chýbajú mi peniaze na to, aby som robil to, čo chcem; nemôžem si nič dovoliť

Nedostatok času vedie k stresu a strate radosti z práce – nemôžete si dovoliť veci, ktoré by vás potešili a ktoré by vám dodali energiu. Možno budete mať kopec peňazí, ale čo z toho budete mať, keď si ich nebudete mať ako vychutnať?

Nízka výkonnosť vedie k nevraživosti, zatrpknutosti a rozhorčeniu. Keď ste večne vyčerpaní, pravdepodobne na všetko nové reagujete podráždenosťou a stratou pocitu vlastnej hodnoty (alebo hodnoty ako takej).

Nedostatočné vzťahy vedú k malým výsledkom a obmedzenej úspešnosti. Ak nemáte v svojom živote alebo biznise tých správnych ľudí, tak jednoducho nemôžete rásť – bez správnych ľudí (“prostredia”) sa nedajú dosahovať mimoriadne výsledky.

Nedostatok peňazí vedie k malému vplyvu a nedostatku osobnej slobody. Nemôžete si dovoliť realizovať svoje predstavy – ba pravdepodobne sa naháňate za vecami, ktoré by vám priniesli peniaze, a nemáte ani len čas na to, aby ste si robili nejaké predstavy!

Cvičenie: Napíšte si tieto štyri veci (čas, energia, vzťahy a výsledok) a ohodnoťte sa, kde sa nachádzate na škále od 1 – 10… nakoľko ste “slobodní”, nezavrznutí? (1: večne zavrznutý, 10: absolútne slobodný). Vezmite tú os, na ktorej sa cítite najviac zavrznutí, a urobte  potrebné opatrenia: delegujte, opustite zabehané rutiny, inšpirujte sa postupmi iných, rozširujte svoj okruh známych, zúčastňujte sa na rôznych odborných podujatiach alebo prehodnoťte svoje priority.

Výťah pochádza zo seminára s Noahom St. Johnom Get Unstuck Now, návod doplnil ibis partner Slovakia.

 2,191 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.