Pestujeme kultúru zaangažovanosti

„Ak chcete vyhrať na trhu, potrebujete najprv vyhrať na pracovisku.“ — Doug Conant

Dnes keď nejaký podnik štartuje, hrdí sa vlastník svojou podnikateľskou, zaangažovanou kultúrou, inovatívnosťou, vytrvalosťou a bezbolestnosťou pri rušení bariér a snahe vyniknúť. Ako však podniky rastú, potrebujú sa vlastníci proaktívne sústrediť na to, aby svoju kultúru zaangažovanosti udržali nažive.

O úspechu každej organizácie rozhodujú dve veci: líderstvokultúra. Preto je také dôležité nespúšťať z očí podnikovú kultúru a venovať jej tú energiu, ktorú obvykle venujeme len hospodárskemu výsledku.

Problém je, že kultúra zaangažovanosti sa neudeje len tak, z ničoho nič. Potrebujete ju formovať od koreňa a cielene usmerňovať, aby sa váš podnik neopil pocitom vlastnej úžasnosti a aby pracovníci na sebe sústavne pracovali, aby držali krok s tými najlepšími v svojej profesii. Tu je pár postrehov, ako to podniky dosahujú:

Zabezpečte, že sa pracovníci cítia podporovaní. Podnecujte ich k zdravému podstupovaniu rizika a dokladajte, že robiť chyby je súčasťou inovačného procesu. Zabezpečte, aby manažéri i pracovníci fungovali v prostredí vzájomnej dôvery. Keď sa niekedy niekto dopustí chyby, podržte mu chrbát a rozoberte to s ním.

Vytrieďte hniličky. Je životne dôležité vymýtiť všetky zlé kulturálne návyky, ktoré by mohli otráviť vašu organizáciu, ako napríklad „to nie je moja starosť“ alebo nedostatok rešpektu. Eliminujte ich čo najskôr celopodnikovými diskusiami alebo aj rozhovormi medzi štyrmi očami, pokiaľ to bude potrebné.

Vytvorte ten správny tím. Ak chcete udržať podnik v dobrej kondícii, je dôležité prijímať tých správnych ľudí, ktorí budú prínosom pre vašu kultúru. Máte vysokovýkonného pracovníka, ktorý stelesňuje pružnosť a spoluprácu? Kto sú vaše vzory, podľa ktorých sa orientujú ostatní? Dajte si ten čas a určite, aké vlastnosti fungujú dobre vo vašom biznise, a začleňte ich do výberových kritérií.

Podporujte kolaboratívneho ducha. Veďte pracovníkov, aby riešili problémy v spolupráci s inými. To pomôže prekonať akékoľvek kulturálne prekážky a zabezpečí to, že pracovníci budú mať pocit, že ich mienka zaváži a že každý môže prísť s nápadom a realizovať ho.

 2,667 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.