Po štyridsiatke? Mali by ste pracovať maximálne 3 dni týždenne, tvrdia experti!

Ak máte po 40-ke a zisťujete, že vaša schopnosť myslieť, sústrediť sa a pamätať si klesá, pravdepodobne to má na vine vaša práca.

Nedávne výskumy austrálskeho Melbourne Institute of Applied Economic and Social Research zistili, že kým 30 hodín práce týždenne je dobré pre kognitívnu funkciu u ľudí po štyridsiatke, všetko navyše zhoršuje výkonnosť. Tí, čo pracujú 55 hodín týždenne, mali horšie kognitívne funkcie ako ľudia, ktorí už boli na penzii, nezamestnaní alebo nikdy nepracovali!

Kým istá miera intelektuálnej stimulácie je vo vyššom veku potrebná a dobrá (napr. sudoku, krížovky a pod.), priveľa stimulácie má opačný efekt.

Profesor Colin McKenzie, autor testu, hovorí, že miera intelektuálnej stimulácie závisí od dĺžky pracovnej doby. Ak je človek nútený tráviť v práci dlhé hodiny, môže stres a únava poškodzovať jeho kognitívne funkcie. Pritom sa nepoznajú súvislosti medzi typom práce a únavou, t. j. rovnako vás môže odpísať aj práca, ktorú milujete, ak sa jej venujete pridlho a pod stresom, pretože stres a preťaženie ničia zdravie človeka, hovorí profesor McKenzie.

Preto u ľudí stredného a vyššieho veku je vhodnejší skôr čiastočný úväzok, alebo aspoň veľmi dôsledné vyvažovanie záťaže rodinnými aktivitami. Zistenia štúdie sú trochu ironické v dobe, kedy sa vlády jednotlivých krajín snažia zvýšiť vek odchodu do dôchodku, čím zavádzajú nezdravý pracovný režim pre ročníky, ktoré ho už kognitívne utiahnuť nemôžu.

 3,351 total views,  4 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.