Počítačom unavené oči?

Dnes sa už väčšina ľudí nevyhne tomu, aby pracovala s počítačom. Tí, ktorí musia stráviť pri počítači niekoľko hodín denne (a je desivé, aké veľké percento predstavujú), trpia často problémami: bolievajú ich oči, chrbát a hlava.

Najviac bývajú počítačom postihnuté oči – slzia, štípu, pália. Na to, aby človek dosiahol aspoň krátkodobú úľavu, slúži zopár „olympijských disciplín“: palmírovanie, brána z prstov a preskok pohľadom.

Najjednoduchším „cvikom“ je palmírovanie. Oboma dlaňami si prikryjete oči, aby popod dlane neprenikalo svetlo. Dve-tri minúty za hodinu úplne stačia.

Druhý dobrý cvik je brána z prstov, ktorá uvoľňuje obrazové centrá mozgu (obr. 2). Treba cvičiť bez okuliarov. Oba vztýčené ukazováky držte v jednej osi, fixujte pohľadom najprv zadný, potom predný – a uvidíte tri prsty.

Tretím cvikom je preskok pohľadom. Jednoducho počas práce vzhliadnete a zaostríte pohľad na niečo v diaľke. Najprv budete vidieť nejasne, ale po chvíľke sa obraz zaostrí.

A ešte jedno pravidlo: čím menej sa človek za počítačom pohybuje, tým rýchlejšie sa oči unavia. Takže keď okolo prejde fešný kolega/kolegyňa 😉 , urobte hneď niečo pre svoje zdravie!

 

 

 3,669 total views,  9 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.