Podivuhodný prípad babkotídy

Pred pár semestrami sme ja a kolegovia na univerzite odhalili jednu nákazlivú nemoc. Vďaka intenzívnemu výskumu a extenzívnej komunikácii s kolegami sme dokázali izolovať zárodok a vyvinúť účinný protiliek. S potešením môžem potvrdiť, že naša úspešnosť sa zlepšila za dva roky, čo sme podávali protilátky, na 99.53%.

Pri siahodlhých diskusiách latinčinári z našej školy problém nazvali avia-titis. Medzi sebou ho nazývame babkotída, anglicky grandma-itis, nemecky Oma-itis. Je to podivuhodné onemocnenie bez známych patologických spúšťačov. Ovplyvňuje predovšetkým starých rodičov našich študentov – nezávisle od ich pohlavia, veku, národnosti alebo vierovyznania. Za jeden semester na túto smrteľnú nemoc onemocnelo päť babiek. Symptómy sa pohybujú od bežného nachladnutia až po terminálne zlyhanie organizmu. Najprv nás prekvapovalo, že sa tieto zdanlivo náhodné symptómy vyskytli vždy tak tri dni pred tým, ako študenti mali odovzdať svoje semestrálne projekty. Len čo sa študenti dozvedeli o vážnosti stavu ich babiek, okamžite požiadali o to, aby sa im termín odovzdania prác predĺžil o týždeň, aby mohli aspoň pár dní stráviť s rodinou a milovanými príbuznými.

Prekvapujúco zakaždým, keď sa vrátia späť do školy, vravia, že sa ich starí rodičia nádherne zotavili. Lekár ich však varuje, že sa ich stav môže zhoršiť ku koncu každého semestra…

Metódou pokusov a omylov sme spolu s ostatnými profesormi vyvinuli niečo, čo považujem za účinnú protilátku proti tejto smrteľnej epidémii. Na začiatku každého semestra vyjadríme naše úprimné, precítené starosti o zdravie všetkých členov v rodinách našich študentov. Upozorníme ich na to, že o 92 dní budú musieť odovzdávať svoj semestrálny projekt. Ak v obvyklom období vypukne epidémia babkotídy, odporúčame študentom, aby sa uvoľnili a šli sa o babku postarať. Projekt môžu odovzdať po návrate. Takisto ich upozorníme, že aj keď máme plné porozumenie pre ich situáciu, naše stanovy si vyžadujú výrazné zníženie bodov za každý deň meškania semestrálneho projektu.

S potešením môžem výboru potvrdiť, že za posledných päť semestrov ani jedna babka neochorela na život ohrozujúcu babkotídu počas inkriminovaného obdobia jedného týždňa pred odovzdávaním prác.

Moji kolegovia a ja sme nominovaní na prestížnu národnú cenu za výrazný pokrok v lekárskom a akademickom výskume bez strávenia jediného dňa v laboratóriu a bez vynaloženia jediného dolára daňových poplatníkov.

Nomináciu s pokorou prijímame.

A hoci humornou formou, ale poučenie zostáva rovnaké: naši pracovníci sa vždy nastavujú na svoje vlastné optimum – pri práci, postupoch, cieľoch alebo zodpovednosti.

Preto je veľmi dôležité, aby sa ich individuálne optimum krylo s optimom podniku – aby boli odmeňovaní za svoj skutočný prínos a tvorenie hodnoty pre podnik.

Ken Moore

Kenneth W. Moore, člen Americkej spoločnosti pre riadenie ľudských zdrojov, je predseda Ken Moore Associates, poradenskej firmy so sídlom v Schenectady, NY. Je tiež externým profesorom na NewYorkskej štátnej univerzite v Albany, kde vyučuje oblasť strategického manažmentu. Možno ho kontaktovať na kmoore01@nycap.rr.com.

 1,189 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.