Potrebuje manažér vzory?

V práci mávajú nováčikovia v manažmente svojich mentorov. Mentor sa obvykle prekladá ako inštruktor, učiteľ, ale možno lepšie by významovo sedelo označenie „múdry radca“ pre neobvyklé situácie.

Okrem mentorov a koučov však potrebuje manažér ešte jedno – vzory. Mentor nás v práci usmerňuje, ukazuje iné možné cesty, poradí, podporí, pochváli alebo posunie ďalej. Niekedy je taký dobrý, že sa z neho pre nás stane vzor. Ale vzory potrebujeme predovšetkým na to, aby sme sami na sebe neprestali pracovať.

Vzor je niečo ako „nedosiahnuteľná méta“, ktorú kopírujeme a napodobňujeme a vďaka ktorej sa stále zlepšujeme. Vzor nám pomáha pri rôznych situáciách. Napríklad poznáme niekoho, kto s prehľadom a k úžasnej spokojnosti všetkých dokáže vyriešiť každý konflikt. A keď sa do konfliktu dostanem my, môžeme si predstaviť, ako by sa daná osoba v tejto situácii zachovala – a potom to napodobniť. Napríklad od neho môžeme odpozorovať spôsob, ako hľadať netradičné riešenia situácií, ale môžeme od neho kopírovať i hodnoty, postoje a prístupy. Vzor nám môže pomôcť orientovať sa v neprehľadných situáciách. Za vzor si môžeme vziať svojho prvého dobrého šéfa a snažíme sa dosiahnuť to, čo on, našimi vlastnými prostriedkami.

 2,127 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.