Potrebuje vaša organizácia zlepšiť svoju podnikovú kultúru?

Kultúra organizácie sú presvedčenia a správania, ktoré popisujú, ako spolupracujú manažment a zamestnanci. Vyvíja sa postupne časom a je zovšeobecnením hodnôt a čŕt ľudí, ktorí pre podnik a v podniku pracujú.

Každý ovplyvňuje kultúru, ale manažment a lídri majú na ňu najväčší dopad.

Ak potrebujete zistiť, ako to s vašou kultúrou vyzerá, položte si nasledovné otázky:

  • Postupujeme vždy morálne, eticky a právne nenapadnuteľne?
  • Správame sa ku každému s rešpektom a zaujímame sa o tých ostatných?
  • Očakávame rovnosť vo všetkom, čo robíme?
  • Máme silné prianie byť najlepšími?
  • Uznávame individuálne výsledky?
  • Presadzujeme otvorenú komunikáciu?
  • Cítime sa docenení a budujeme na spoločnom?
  • Rozvíjame sa odborne i osobnostne?
  • Hájime farby organizácie, jej misiu, víziu a  hodnoty?
  • Cítime sa kreatívne oslovení, zapálení za svoju  prácu?

Prvým krokom je spýtať sa, či ste spokojní s kultúrou vo vašom podniku. Ak je odpoveď “nie”, začnite otvorenú diskusiu. Zvolajte svojich zamestnancov. Ak sa dá, prizvite si k tomu externého poradcu s jeho nestranným pohľadom na vec. Načrtnite ľuďom, ako sa v manažmente snažíte robiť veci lepšie.  Rozdajte kartičky a vyzvite ľudí, nech anonymne napíšu, čo v podniku vnímajú ako problém a aké možnosti riešenia by videli.

Poradca môže odpovede zosumarizovať a odprezentovať manažmentu. Spoločne môžu prioritizovať problémy a vybrať, ktorým začnú. Smerom k zamestnancom treba začať komunikovať, ako dopadli ich nápady, s ktorým sa ide pracovať – a vyžiadajte si dobrovoľníkov, ktorí chcú prispieť k tomu, aby sa problém vyriešil. Vytvorte  pracovné skupiny, ktoré si stanovia ciele a zorganizujú sa pri vypracovaní návrhu na riešenie situácie.

Ako tento proces zlepší kultúru? Ľudia začnú mať pocit väčšieho zaangažovania, spoluzúčastňujú sa na rozhodovaní a preberajú zodpovednosť za zmeny. A pretože im manažment načúval, získajú pocit, že na nich záleží, že sú dôležití. Pri spolupráci sa upevnia ich vzájomné vzťahy. Keď manažment ukáže, že pracuje s ich nápadmi, podporí tým svoju dôveryhodnosť v ich očiach a získa si ich lojálnosť. A len čo sa objavia prvé výsledky meniacej sa kultúry, bude to “aj ich” kultúra a budú hrdí na to, čo postavili na nohy. Všetky strany vyhrávajú.

Pretože podľa prieskumov za posledných 25 rokov stále klesala spokojnosť pracovníkov, je načase začať ju podporovať takýmito aktivitami.

 1,070 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.