Povahové črty výrazných lídrov

Keď sa ľudia rozhodujú, či vás budú ako lídra nasledovať, tak berú do úvahy dve základné oblasti, vraví Chris Widener. Jednou z nich je váš charakter a druhou sú vaše zručnosti. Ľudia jednoducho potrebujú vedieť, či ste osoba, za ktorou sa oplatí ísť, a či ich dokážete posunúť ďalej. Všetko ostatné sú už len “pikošky”. Hlavný dôraz spočíva na týchto veciach:

Integrita.

Značí, že to, čo poviete, aj urobíte. Ste dôveryhodní. Možno sa na vás spoľahnúť, možno sa o vás opierať. Dodržiavate prísľuby. Väčšinu ľudí odradí, ak si nie sú istí, že ich skutočne vezmete tam, kam sľubujete.

Vníma vás prostredie ako človeka s osobnou integritou?

Optimizmus.

Ľudia nepôjdu za niekým, kto vidí budúcnosť v čiernych farbách! Chcú ísť za niekým, kto v budúcnosti vidí zmysel a príležitosť, vidí tam šancu a chce ich k tej šanci dostať. Vnímate pohár ako poloprázdny? Vtedy ste pesimista. Vnímate ho ako poloplný? Vtedy ste optimista. Vidíte ho ako celkom plný – naplnený dopoly vodou a dopoly vzduchom? Vtedy ste superoptimista!

Ako vníma prostredie vás?

Prijímanie zmien.

Lídri sú tí, ktorí vidia potrebu zmeny a neboja sa do zmeny ísť. Ich nasledovníci sa budú spočiatku snažiť zostať tam, kde doposiaľ boli. Líder potrebuje vidieť prínosy, ktoré zmena so sebou nesie, a potrebuje ich vedieť odkomunikovať nasledovníkom tak, aby boli pre nich motivujúce. Ak sa líder nechce meniť, nebudú sa chcieť meniť ani jeho ľudia.

Máte v prostredí povesť človeka, ktorý prijíma a využíva naplno zmeny?

Schopnosť ísť do rizika.

Kedykoľvek skúšame niečo nové, podstupujeme isté riziko. Napriek tomu to patrí k rastu a je to nevyhnutné. Väčšina ľudí sa však snaží rizikám vyhýbať. Lídri však kalkulujú riziká a vedia, čo sa dá riskovaním získať a či to za to riziko stojí. Potom to odkomunikujú dôkladne svojim nasledovníkom a pustia sa aj na riskantné chodníčky, pokiaľ stoja za to.

Poznajú vás ako osobu, čo sa nezľakne experimentovania a rizika?

Výdrž a zdravá zaťatosť.

Nasledovníci majú obvykle nutkanie opustiť loď, len čo začína prituhovať. Skúsia dvakrát, skúsia trikrát a potom sa ich mottom stane “ak sa to nepodarí okamžite, skús radšej niečo iné”. Lídri sú z iného dreva. Vedia, za ktorou prekážkou sa skrýva aký zisk a idú si poň. A pokúsia sa so sebou vziať aj tých ostatných – už mentálne na cestu tým, že im hovoria, s čím môžu rátať.

Vnímajú vás ako osobu, čo sa tak ľahko nevzdáva?

Katalyzátor.

Líder je v konečnom dôsledku ten, ktorý ostatných udržiava v pohybe. Jeho ľudia sú vďaka nemu schopní vymaniť sa z pohodlia svojho televízneho kresla a drať sa za cieľom. Líder dokáže vybudiť nadšenie, zanietenie a AKCIU u tých, čo ho nasledujú.

Fungovali ste už v minulosti ako katalyzátor?

Zanietený a plne nasadený.

Nasledovníci potrebujú pred seba niekoho, kto je veci viac upísaný ako oni sami. Len čo zbadajú prvé príznaky nedostatočného presvedčenia, začnú sa pomaly vytrácať k dverám. Chcú opustiť loď skôr, než sa potopí aj s kapitánom na palube. Nasledujú ľudí, ktorí sa boria s prekážkami a idú za svojím, pretože takto lepšie vidia dôležitosť a význam cieľa.

Ste osoba, ktorá sa cieľu venuje naplno a stojí a padá s ním?

 4,623 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.