Pracujete dostatočne na udržaní svojich talentov?

Podľa štúdie inštitútu Gallup z roku 2013 70% amerických pracovníkov nie je v svojej práci angažovaných, alebo sú dokonca aktívne neangažovaní a majú od nej obrovský emocionálny odstup. To vedie k obrovským stratám na produktivite.

Štúdia takisto ukazuje, že ani spokojní a šťastní pracovníci nie sú nutne angažovaní. Angažovaní pracovníci majú v podniku dobre definovanú rolu, poznajú mieru, v akej prispievajú k výsledku, sú aktívne prepojení s veľkým tímom a zvyškom organizácie a majú pocit stáleho napredovania.

A tak sa podniky začínajú o svojich vysokopotenciálových pracovníkov starať už pri výbere a prijímaní, riadení výkonnosti a plánovaní nástupníctva.

Retencia začína už pred prijímaním

Dobrí kandidáti zostávajú v podniku preto, že majú zaujímavú prácu, ktorá ich baví; pretože sú v porovnaní s konkurenciou adekvátne ohodnotení; pretože ich práca celkom nepohltí a zostane čas aj na rodinný život; pretože vo firme panuje atmosféra, v ktorej sa cítia akceptovaní a podnecovaní k rastu.

Hodnotenie výkonnosti k vám pripúta tých výkonných

Úspešné programy riadenia výkonnosti majú spoločné to, že sa zakladajú na jasne a presne vydefinovaných kľúčových zručnostiach, činnostiach a správaniach s jasne stanovenými očakávaniami. Pracovníci tieto očakávania vopred poznajú a dostávajú pravidelnú osobnú spätnú väzbu k tomu, nakoľko ich napĺňajú. Diskusie o výkonnosti sú vždy vzájomne, obe strany majú možnosť prispieť. Končia vždy jasne definovanými opatreniami a meradlami úspešnosti v posunoch správania.

Pracovný postup treba spojiť s následníctvom

Keď si chcete udržať vysokovýkonných pracovníkov s vysokým potenciálom, potrebujú poznať svoju budúcnosť vo vašom podniku. Programy nástupníctva im túto predstavu dajú, pokiaľ spĺňajú nasledovné kritériá: nadriadení sa starajú, aby vysokopotenciáloví pracovníci boli úzko zatiahnutí do plánovania nástupníctva, aby mali jasnú predstavu o kariérnych príležitostiach; podnik zvolí vhodný postup – buď priame plánovanie nástupcov na pozíciu alebo budovanie zásobárne talentovaných pracovníkov, ktorí sa posúvajú po pozíciách podľa toho, ako sa uvoľňujú; podnik sa stará, aby kritériá výberu do programu nástupníctva a potom na pozície boli jasné, jednoznačné a neumožňovali rodinkárstvo; program je jasne a zrozumiteľne komunikovaný do celej organizácie a spôsobom, ktorý sa v čase nemení; program je pravidelne revidovaný a upravovaný podľa najnovšieho vývoja.

Dodatočné faktory

Zo skúsenosti podnikov existujú aj dodatočné faktory, ktoré pomáhajú udržať talentovaných pracovníkov vo firmách:

  1. Talentovaní pracovníci majú priamy kontakt s vyšším manažmentom a odzerajú od neho prístupy, hodnoty a spôsoby riešenia.
  2. Pracovníci s nižšou výkonnosťou majú platovo i výhodami výrazný odstup od vysokovýkonných, talentovaných pracovníkov.
  3. Pracovníci zo zásobárne talentov majú prístup k mimoriadnym, zaujímavým a vysoko podnetným projektom alebo úlohám.
  4. Všetci pracovníci a hlavne vysokopotenciáloví pracovníci majú dostatočný priestor pre vlastný rast a rozvoj.
  5. Vysokovýkonní pracovníci dostávajú pravidelné uznanie v jeho rozličných formách.

 3,185 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.