Právo viesť iných

Nasledovný text je z úvodu knihy Johna C. Maxwella The Right to Lead.

Čo dáva niekomu oprávnenie viesť iných? Istotne k tomu neprichádza na základe nejakej voľby či vymenovania. To, že niekto má pozíciu, tituly a dôležitosť, z neho ešte nerobí lídra iných ľudí. A ani skúsenosti nedávajú automaticky túto schopnosť.

Líderstvo je o vplyve – nič viac a nič menej.

Oveľa reálnejšie je povedať, že nikto nemôže dostať právo viesť iných. Toto právo si možno jedine zaslúžiť – a to niečo stojí.

Líder, za ktorým iní chcú kráčať

Ak sa niekto chce stať efektívnym lídrom, nesmie sa sústreďovať na presviedčanie iných, aby ho nasledovali, ale sa musí stať niekým, koho budú chcieť nasledovať sami od seba. Niekto, komu ostatní uveria, že ich dostane tam, kam sa chcú dostať.

Ak sa pripravujete na líderskú pozíciu, použite tieto pravidlá na to, aby ste sa rozvinuli do nasledovaniahodnej osoby:

  1. Zbavte sa svojho ega

Skutoční lídri nie sú lídrami, preto, že si od toho sľubujú nejaký osobný prospech či zadosťučinenie. Vedú, aby slúžili iným. Možno práve preto povedal Lawrence D. Bell: „Ukáž mi muža, ktorého neslobodno zaťažiť robením drobností, a ja ti ukážem muža, ktorého neslobodno zaťažiť robením veľkých vecí.“

  1. Najprv sa staňte dobrým nasledovateľom

Veľmi zriedkaví sú efektívni lídri, ktorí neboli najprv dobrými nasledovateľmi. Preto inštitúcie ako Americká vojenská akadémia (United States Military Academy) učia svojich dôstojníkov, aby najprv boli efektívnymi nasledovateľmi – a práve preto vychoval West Point viac lídrov ako Harvard Business School.

  1. Budujte pozitívne vzťahy

Líderstvo je o vplyve – nič viac a nič menej. To značí, že je svojou povahou založené na vzťahu. Dnešná generácia lídrov sa zdá byť veľmi citeľné vedomá tejto skutočnosti, pretože titul a pozícia pre nich neznamenajú veľa. Intuitívne vedia, že ľudia nasledujú tých, s ktorými dobre vychádzajú.

  1. Pracujte s vysokým štandardom

Nikto nerešpektuje priemernosť a nikto nenasleduje priemerných ľudí. Lídri, ktorí si zaslúžili svoje právo viesť iných, dávajú zo seba všetko, čo v nich je. Nevkladajú do hry len svoje zručnosti a talent, ale aj plné nasadenie, zanietenie a tvrdú prácu. Fungujú na najvyššej úrovni, ktorej sú schopní.

  1. Stavajte na disciplíne, nie na emóciách

Viesť iných býva jednoduché v dobrých časoch. Ale až vtedy, keď je zdanlivo všetko proti nám – keď už nevládzeme a nechceme nikoho viesť – si vyslúžime svoje miesto lídra. Vo všetkých životných etapách čelia lídri okamihom, kedy musia voliť medzi tým, či vytrvajú alebo to vzdajú. Aby si tieto obdobia preskákal, budujme na skale disciplíny, nie na pohyblivom piesku emócií.

  1. Zamerajte sa na pridávanie hodnoty

Keď sa pozriete na lídrov, ktorých mená sa spomínajú ešte dlho po tom, čo oni už odišli z výslnia, zistíte, že pomáhali ľuďom viesť lepší život a dosahovať svoj potenciál. Toto je najvyššie poslanie líderstva – a jeho najvyššia hodnota.

  1. Odovzdávajte svoju moc iným

Jednou z irónií líderstva je to, že sa stávate lepším lídrom, keď sa s inými podelíte o všetku moc, ktorú máte – nie keď sa jej budete kŕčovito pridŕžať! Vaším poslaním je byť riekou, nie priehradou. Ak svoju moc použijete na to, aby iní mali väčšiu moc, rozšíri sa vaša pôsobnosť ďaleko za vaše normálne hranice.

 1,691 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.