Prečo potrebujeme “etické kódexy”?

Ing. Juraj Ivasuk, manažér útvaru pre riadenie ľudských zdrojov, SAG Elektrovod, a. s.:

V poslednom čase sú v spoločnosti veľmi často diskutované otázky „etiky a morálky“. A práve verejné obstarávanie, kde pôsobíme aj my, je najviac kritizovanou oblasťou na Slovensku. Preto náš zahraničný vlastník pristúpil na zavedenie etického kódexu s cieľom chrániť a podporiť našu reputáciu.

Ale… sme na tom skutočne tak zle, že na to, aby sme sa vedeli poctivo a slušne správať, potrebujeme Etický kódex?

Riešiť morálku smernicami sa mi nezdá zmysluplné. Som presvedčený, že každý z nás má v sebe akýsi „morálny kompas“ a veľmi presne vie, čo správne je a čo nie… Preto si myslím, že jediným riešením je výchova a pozitívne príklady vo firmách i v spoločnosti ako takej.

Mladí ľudia prichádzajúci do firmy mi pri pohovoroch veľmi často rozprávajú o negatívnych skúsenostiach z predchádzajúcich zamestnaní. Mnohí zamestnávatelia zneužívajú neutešenú situáciu na trhu práce a správajú sa k svojim zamestnancom nekorektne: nútia ich pracovať na živnosť alebo ich držia v neistote zmluvami na dobu určitú, pred nástupom do zamestnania od nich požadujú absolvovať neplatenú stáž, pri pohovoroch zneužívajú postavenie na získavanie veľmi osobných informácií a veľmi časté sú aj prípady mobbingu a bossingu na pracovisku.

Chcieť potom od zamestnancov, aby sa za takýchto podmienok správali eticky a morálne, je ťažké – a tak na to treba „smernicu“. Podľa môjho názoru je lepším riešením presadzovať vo firme korektný vzťah medzi zamestnávateľom a zamestnancami. S mojím kolektívom sa snažíme o navodenie takéhoto vzťahu viacerými opatreniami ako otvorená komunikácia, participácia na dobrých výsledkoch firmy, možnosť pomoci zamestnancom zo sociálnych fondov, možnosť kariérneho rastu, bezplatné vzdelávanie, rodinná atmosféra… Najlepším riešením však zostáva práve otvorená komunikácia a osobný príklad.

Že sa nám to asi celkom darí, o tom svedčia aj niektoré reakcie nových zamestnancov v poslednej dobe. Napríklad keď mi kolegyňa povie, že sa konečne už raz teší do práce! Iste, väčšina z nás chodí do práce aj kvôli ľudskému vynálezu zvanému peniaze, ale keď sa v práci dokážu ešte aj realizovať a cítia sa v nej dobre, výsledkom môže byť aj takáto pozitívna reakcia. Že to skutočne nie je len moje zbožné prianie, to dokazuje naša takmer nulová fluktuácia.

Preto som presvedčený, že ak sa budeme korektne a morálne správať v prvom rade my, výsledkom bude aj rovnaké správanie našich zamestnancov… a potom na to nebudeme potrebovať smernice.

Fotografia z tlačenej verzie čísla.

 5,154 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.