Predsavzali ste si zmenu? Je šanca, že neuspejete…

Ako sa blíži doba novoročných predsavzatí, objavujú sa aj články, ako u nich vytrvať. Na stránke Fast Company včera zverejnil Tomas Chamorro-Premuzic článok o tom, ako veda vysvetľuje, prečo “skratky k produktivite” a predsavzatia sú v podstate predurčené na zlyhanie.

Napríklad je chronicky známe, že 80% novoročných predsavzatí sa poruší počas prvých dvoch mesiacov – a to aj u správania, ktoré skutočne chceme zmeniť – tak veľmi, že si rok po roku robíme tie isté predsavzatia. Ešte ťažšie je dodržať predsavzatia, ktoré sme si dali, aby sme vyhoveli niekomu inému – šéfov či partnerovi.

Prečo je také ťažké zmeniť svoje zabehané rutiny? Psychológia má na to zopár užitočných odpovedí:

Je rozdiel, či sa  chcete zmeniť, alebo byť už zmenení.

Tak po prvé, je veľký rozdiel medzi tým, či chcete zmenu, alebo sa chcete zmeniť. Aj ľudia s hlbokým záujmom o zmenu majú väčšinou na mysli výsledok zmeny, koncový stav, ale samotný proces premeny ich až tak neoslovuje. Väčšina ľudí nestojí o to, aby sa menili; stoja o to, aby boli zmenení. Čiže ak niekto tvrdí, že chce zhodiť, tak sa vidí ako štíhly, ale neberie väčšinou do úvahy proces chudnutia, ktorý môže obsahovať aj drastické, nepríjemné kroky! Preto je pre mnoho ľudí jednoduchšie nechať si zoperovať žalúdok ako dodržať prísnu diétu.

Takisto fajčiar, ktorý chce prestať fajčiť, málokedy ráta s procesom odvykania, ale vidí len konečný výsledok.

Čiže náš cieľ je príťažlivý, ale cesta k nemu nás odpudzuje alebo odradzuje. A len čo nás samotný proces začne odpudzovať, vynára sa v nás pocit viny, ktorého sa väčšina ľudí snaží zbaviť – napríklad tým, že sa prestane snažiť a prefokusuje všetku svoju energiu do niečoho, čo ich napĺňa väčšou spokojnosťou.

Ďalší dôvod je v tom, že naša osobnosť obmedzuje našu schopnosť meniť sa. Rozsiahle vedecké výskumy ukazujú, že naše predispozície nemajú veľkú schopnosť sa meniť – a tak keď niekoho stretneme po mnohých rokoch, možno sa zmenil fyzicky, ale obvykle má tú istú povahu, tie isté preferencie a prejavy. Keď sa človek mení, tak sa stáva najčastejšie buď zosilnenou alebo spoločensky prispôsobenou (zoslabenou) verziou svojho pôvodného ja.

A čo sa týka vnútorného zamerania a motivácie k rastu, výskumy zatiaľ nedokladajú, že by sme vedeli túto motiváciu zvýšiť za ich osobnú úroveň. To značí, že u rôznych ľudí budú rôzne a individuálne a nebudú sa veľmi meniť, pretože patria k tým stabilnejším prvkom povahy človeka.

A v neposlednom rade je tu skutočnosť, že ľudia nevedia dobre zaobchádzať so zmenami. Napríklad sa snažíme okolo seba vytvárať predvídateľné, stabilné prostredie, pretože zmeny vnímame ako ohrozenie. Preto keď sa niečo mení, aj niečo, nad čím sme už dlho frfľali, máme tendenciu rozhodnúť sa pre overené staré, ako pustiť sa do nepredvídateľného nového. To vedie k tomu, že sa vnútorne programujeme správať starým, osvedčeným spôsobom (pretože vieme predvídať výsledok, ku ktorému povedie). Naša schopnosť prispôsobovať sa existujúcim podmienkam priamo okliešťuje našu schopnosť a ochotu meniť sa.

Napríklad introvertnejší jedinci sa budú snažiť vyhýbať bohatej socializácii aj naďalej, kým kontaktovační ľudia sa budú aj naďalej brať do spoločnosti na úkor času, ktorý by strávili sami so sebou. Tým sa prispôsobivosť introvertov samote posilní a oslabí sa ich schopnosť kontaktovať sa s cudzími, kým u extrovertov sa bude posilňovať ich kontaktovačnosť a oslabovať schopnosť tráviť čas osamote. Tento mechanizmus pôsobí od skorých detských rokov a čím dlhšie si ho pestujeme, tým ťažšie sa dá prelomiť.

Oveľa ľahšie je robiť zmeny, ktoré budujú na našich silných stránkach.

Je možné zmeniť sa – ale ak nie sme skutočne vnútorne hlboko presvedčení o jej potrebe a nevieme si priebežne vychutnávať vidinu koncového stavu, bude ťažké prelomiť zabehané vzorce správania. Geniálne “skratky”, ktoré sa v tomto období ponúkajú, nezaberú, pokiaľ od nás chcú, aby sme zmenili svoj hlboko zakorenený vzorec adaptovania sa. Oveľa ľahšie je robiť zmeny, ktoré budujú na našich silných stránkach – tie možno v konečnom dôsledku nebudú vyžadovať nijakú námahu. Je to ako začať nový rok tým, že sa rozhodneme byť viac sami sebou.

 1,351 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.