Prejednávanie ceny: Ruka v rukáve

Ako sa predajcovia dostávajú do výhodnej pozície

Rokovanie o cene má príchuť boja: dvaja ľudia zúfalo zápasia o každý centimetrík pôdy a len jeden z nich môže vyhrať… Pritom predajca, ktorý sa dá na hru „víťaz alebo porazený“, prehráva vždy: v jednom prípade okamžite, v druhom perspektívne.

Len o cene? Nikdy!

Zákazník je spokojný s ponukou. Vyhovuje mu, okrem hlavného úžitku pre seba vidí aj vedľajšie úžitky – len cena sa mu zdá privysoká. Chce zjednávať.

Pokiaľ nie je predajca na túto situáciu pripravený a pustí sa do rokovania, ktoré sa točí už výlučne okolo ceny, vmanévruje sa do takmer bezvýchodiskovej situácie. Keď sa totiž zjednáva cena, jeden z partnerov musí vždy prehrať: buď zákazník, alebo predajca.

Ak predajca spustí z ceny, potom „nechal períčka“ a navyše prišiel o dôveryhodnosť, pretože zákazník si pomyslí: „Keď tak hladko akceptoval moju požiadavku znížiť cenu, zrejme bola pôvodná nadsadená a chcel ma vlastne ošmeknúť. A či som aj teraz ešte nezaplatil priveľa? Možno som z toho mohol vytrieskať viac!“

A predajca, ktorý nepoľaví a presadí svoju cenu, tiež nič nezíska. Zákazník ju akceptuje so škrípaním zubov a nabudúce sa „pomstí“: buď začne produkovať jednu reklamáciu za druhou, alebo sa pokúsi znížiť cenu u najbližšieho výrobku.

Je to klasická situácia JVP: jeden vždy prehráva. V poslednom dôsledku však prehráva vždy predajca – naruší sa jeho vzťah so zákazníkom.

Dokladať nové úžitky

Pokiaľ sa predajca dostane do takej situácie, vždy by mal mať „v rukáve“ ešte jeden-dva bočné úžitky, ktoré doteraz zákazníkovi nepovedal. Týmito potom môže zdôvodňovať pôvodnú cenu. Alebo môže zákazníka požiadať, aby niečo z poskytovaných výhod zoškrtali, keď sa chcú dostať k cene, aká by mu vyhovela. Dôležité je, že loptička je teraz na zákazníkovej strane. Buď návrh ceny prijme a uzná váhu dodatočného úžitku, alebo musí spustiť zo svojich požiadaviek. Alebo sa ničoho nechce vzdať. Potom môže prijať cenu bez toho, že by stratil tvár – predajca mu predsa doložil ďalší úžitok, ktorý je preňho dôležitý! A výsledok: Nikto neprehral.

Kontrolný zoznam: Rozhovor o cene

  • Pripravte sa, že budete musieť dokladať nejaký úžitok navyše, alebo že budete musieť vyškrtnúť niektorý z úžitkov, ktoré do ponuky patria.
  • Pred rokovaním o cene nevykladajte všetky karty na stôl.
  • Využite celopodnikový servis ako doplnkový úžitok pri rokovaní o cene. Tým môžete podporiť cenu alebo máte možnosť, bez straty tváre vycúvať na tú cenu, ktorú zákazník požaduje.

 3,184 total views,  12 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.