Presvedčenia hýbu svetom

“Pozitívne myslenie v negatívnej situácii nie je naivita… je to líderstvo.” — Zig Ziglar

Len ak si zachováme pozitívne, optimistické nastavenie, neodrežeme sa od schopnosti hľadať východiská. Kto v ťažkej chvíli prepadne beznádeji, stáva sa reaktívnym a jeho realitu určujú vonkajšie okolnosti… Nezabudnime, rôzni ľudia v tej istej situácii reagujú rôzne – pretože si ju interpretujú rôzne. Obťažnosť alebo ľahkosť situácie je výsledkom toho, ako si situáciu interpretujeme, nie situácie samotnej!

A teraz dobrá správa: situácia samotná je mimo našej kontroly, ale naša interpretácia je plne pod našou kontrolou.

A prvý stupeň kontroly je to, že si začneme naše vlastné reakcie na rôzne situácie uvedomovať.

Hľadajte  situácie, kde presvedčenie nebolo výsledkom, ale spúšťačom situácie.

Pozrite sa na situácie, v ktorých ste si prichodili bezmocní, vystrašení, preťažení.

  1. Mali niečo spoločné? Čo to bolo? (Možno budete potrebovať zoskupiť situácie do rôznych “zhlukov situácií”, pretože budú mať rôzne, ale opakujúce sa menovatele.)
  2. Aké presvedčenie sa skrýva za tým spoločným menovateľom?
  3. Pozrite sa na všetky spomienky v svojom živote, ktoré toto presvedčenie dokladajú. Zapíšte si ich.
  4. Teraz sa pozrite na zoznam. Hľadajte v ňom situácie, kde presvedčenie nebolo výsledkom, ale spúšťačom situácie (teda už ste do situácie s ním vstupovali a viedlo vás voliť istý spôsob správania, ktorý ho utvrdzoval).
  5. A teraz cielene v živote hľadajte situácie, ktoré sú v protiklade s týmto presvedčením – a napriek tomu ste ich zažili. Napíšte si zoznam.
  6. Prejdite si situácie a pozrite sa, s akým iným predpokladom ste do nich vstupovali. Zapíšte si ten predpoklad. To je zoznam vašich alternatívnych správaní.

Helena Reháková

Helena Reháková je šéfredaktorka časopisu Manažér, poradkyňa pre osobný a organizačný rozvoj, asesorka pri výberoch a hodnoteniach pracovníkov/kandidátov a autorka viacerých kníh. Vedie projekt sebarozvoja Rok pre seba a v oblasti dosahovania cieľov projekty Krok vpred a Ako si zhmotniť sen.

 4,020 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.